KM Beta logo
13. listopad 2020

S vápenopískovými cihlami KMB SENDWIX vítězem soutěže Stavba MSK

S vápenopískovými cihlami KMB SENDWIX vítězem soutěže Stavba MSK
Soutěž Stavba Moravskoslezského kraje

Cílem 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje bylo poukázat na architektonické skvosty vznikající v Moravskoslezském kraji. Odbornou porotu zajímalo pojetí stavby, hodnotila kvalitu stavebních prací, ale i vhodnost zvoleného stavebního materiálu. Vítězem kategorie Stavby Občanské vybavenosti – novostavby se stala Tělocvična u ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka v Třinci. 

Tělocvična u ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka, architektonický klenot nedaleko centra Třince

Architektonický návrh uzřel světlo světa v v architektonické kanceláři FIALA ARCHITECTS. Na rozloze 1 900  m2 realizační firma vytvořila objekt sloužící jako multifunkční prostor. Nejenže tvoří zázemí pro sporty, ale také poslouží na kulturní akce i jako společenský sál pro školy a širší veřejnost. V objektu se nachází i zrcadlový sál a kabinety pro učitele. Nevšední dojem dotváří kvetoucí zahrada vybudována v okolí tělocvičny. 

Jakým stavebním materiálem tělocvična okouzlila porotu soutěže Stavba Moravskoslezského kraje?

Netradiční pojetí stavby žádá použití kvalitních stavebních materiálů, proto bylo vybráno vápenopískové zdivo KMB SENDWIX. Pro stavbu vnitřních a vnějších nosních stěn bylo užito:

- 5376 kusů zdiva SENDWIX 8DF-LDE

-548 kusů zdiva SENDWIX 5DF-LP

-1440 kusů zdiva SENDWIX 12DF-LD

- 75 kusů zdiva SENDWIX 6DF-LDE

Příčkové konstrukce byly vystavěny 10416 kusy SENDWIX 4DF-LDE a 815 kusy SENDWIX 2DF-LD

Systém KMB SENDWIX udržuje stabilní teplotu uvnitř objektu po celý rok, což přináší nemalé úspory na energiích. Kvůli své nízké energetické náročnosti je zdivo vhodné pro pasivní a nízkoenergetické stavby. Vysoká únosnost a pevnost cihel umožní stavbu tenkých stěn, čím se zvětší užitná plocha. Další vlastností vápenopískového zdiva je jeho vysoká objemová hmotnost, která se odráží na skvělých akustických vlastnostech. Zohlednění akustiky materiálu bylo klíčové kvůli organizování kulturních akcí v prostorech tělocvičny.

Kromě zmíněných vápenopískových tvárnic je nosná konstrukce tvořena i ocelovou skeletovou konstrukcí, složenou ze sloupů a příhradových vazníků.

 

Foto: FIALA ARCHITECTS