Anhydritová nebo betonová podlaha? Otázka, na kterou si musí odpovědět každý investor. Existuje na ní ale ještě třetí odpověď – samonivelační potěr z alfa sádry. Většinu vlastností sdílí s „příbuznou“ podlahou z anhydritu. Ovšem ty, v kterých se odlišuje, přinášejí stavebníkům zásadní výhodu. Potěry s obsahem alfa sádry mají rychlejší nástup pevnosti. To znamená, že můžete mnohem dříve přistoupit k navazujícím stavebním pracím. A jedna z nich vám navíc zcela odpadne. Alfa sádra totiž nevytváří šlem, s úskalím broušení potěru se tak seznámíte jen z vyprávění.
Anhydritové potěry mají s těmi s alfa sádrou společnou základní surovinu pro výrobu pojiva – sádrovec. Jeho přírodní zdroje jsou omezené. Ve stavebnictví se proto takřka výhradně používá substitut, který vzniká při odsiřování v elektrárnách, případně jako vedlejší produkt při neutralizačních procesech v chemickém průmyslu. To s sebou nese další nezanedbatelný benefit. Uhlíková stopa litých potěrů na bázi sádry je velmi nízká.
Aktuálně je v nabídce KM Beta samonivelační sádrový potěr s označením SP-120. Doporučená tloušťka vrstvy se udává v rozmezí 25 až 40 milimetrů. Lze použít na všechny typické skladby podlah v interiérech, s kterými se může investor setkat:
Zřejmě nejčastější situace pro pokládku. „K zajištění správné funkce zvukové izolace se potěr nesmí dotýkat obvodových zdí, případně sloupů. Vždy proto potěr od svislých konstrukcí oddělujeme. Ideálně dilatačním páskem, který zároveň kompenzuje případné změny objemu, například v důsledku tepelné roztažnosti při instalovaném podlahovém topení,“ popisuje zásady aplikace technolog KM Beta Ing. Petr Zlámal Ph.D. Při současném použití zvukové i tepelné izolace musí být zvukově-izolační desky nad polystyrenem. V takovém případě je tloušťka potěru stanovena podle stlačitelnosti kročejové izolace.
Vytápěné podlahy jsou stále častěji používanou technologií. Prvky vodního nebo elektrického topení jsou zality přímo v potěru, který je od podkladní vrstvy oddělen izolací, čímž nedochází k tepelným ztrátám. „Předností litého potěru ze síranu vápenatého – alfa sádry – je velká tepelná vodivost. Díky tomu dochází k rychlému přenosu tepla, což zvyšuje efektivitu otopného systému,“ přidává technické podrobnosti Petr Zlámal. V tomto případě musí být tloušťka vrstvy minimálně 35 mm nad trubkami.
Separační folie se používá pro oddělení podkladu. Tím se zabrání zatečení mezi desky izolace. Pokud se aplikuje potěr přímo na podkladní beton, je cílem zabránit odsátí vody z potěru. Jeho tloušťka by neměla klesnout pod 30 milimetrů.
Potěr aplikovaný přímo na sourodý, očištěný, nesprašný a penetrovaný podklad. Tato aplikace snese největší zatížení. Vhodná je ale pouze tam, kde nejsou požadavky na tepelné a akustické parametry. Minimální tloušťka činí 25 milimetrů.
Lití sádrových potěrů je možné až v okamžiku, kdy jsou dokončeny ostatní mokré procesy na stavbě, například omítky. Spolu s tím je nutné zajistit optimální podmínky. Při realizaci a 48 hodin po ní je nutné udržet teplotu vzduchu a podkladního materiálu v rozmezí od 5 do 30 °C a zabránit průvanu či cirkulaci vzduchu. Pokud stavba ještě nemá osazena okna, stavební otvory utěsňujeme. „Těmito opatřeními předejdeme nerovnoměrnému vysychání, které by mohlo způsobit defekty v realizovaných potěrech,“ vysvětluje Petr Zlámal.
Alternativa: Specifický případ představují technické místnosti, garáže a dílny, u nichž se nepočítá s podlahovým vytápěním. Zde můžeme použít cementový potěr. V nabídce jsou varianty s různou pevností, navíc jsou použitelné i v exteriérech.
Procesem, který nejvíce ovlivňuje konečné vlastnosti litého potěru, je jeho realizace. Lití velkých ploch se provádí strojně. Vždy by se mělo postupovat od nejvzdálenějších míst stavby směrem k východu. Při lití na separační vrstvu, která je tvořena překrytými, vzájemně nespojenými pásy folie, se musí postupovat tak, aby materiál nezatékal pod horní folii. To znamená, že se s aplikací postupuje proti směru pokládky pásů. Po nalití do potřebné tloušťky vrstvy se potěr pomocí pěchovacích tyčí homogenizuje, zarovnává a také odvzdušňuje.
Informace: V případě ploch do 20 čtverečních metrů lze litou směs připravit i ručně, pomocí mísidla s pomaluběžným chodem. Důležité je přesně dodržet poměr záměsové vody, k čemuž potřebujeme odměrku s přesností na 100 mililitrů.
Když potěr zraje…
Čerstvě aplikovaný potěr je nutné prvních 48 hodin chránit před působením sálavého tepla z topidel i slunečního osvitu, průvanem a otřesy. Potěr je pochozí po 24 hodinách. Po 48 hodinách od aplikace je možné začít s větráním. Při zajištění běžných klimatických podmínek, tedy teplotě 20 °C a vlhkosti 50 %, vysychá vrstva tloušťky 40 mm rychlostí 10 mm za týden.
… a to nejlepší nakonec
Na začátku jsme uvedli, že alfa sádra je specifická rychlým nástupem pevnosti. Co z toho vyplývá pro stavebníka? Na povrchu potěru se nevytváří během zrání žádná nesoudržná vrstva v podobě šlemu nebo krust. Odpadá tak jeden z náročných kroků – broušení, které je u anhydritových potěrů standardní součástí technologického postupu. Přídržnost povrchu potěru z alfa sádry je na dostatečné úrovni hned. Většinu finálních vrstev tak lze pokládat bez dalších úprav. U těch lepených, tedy především PVC a vinylu, pak stačí přidat samonivelační stěrku, například SP-115.
Litý potěr s pojivem na bázi alfa sádry by rozhodně neměl chybět ve výběru řešení pro vaši podlahu. Jsou pro to minimálně čtyři dobré důvody.
Další dobrou zprávou je, že si s námi můžete vše dopředu spočítat. Na stránkách KM Beta najdete – a to nejen pro lité potěry – dvě možnosti kalkulace. Zcela přesnou, pokud máte k dispozici projekt, nebo orientační, kdy stačí zadat několik základních údajů ručně. Více na kmbeta.cz/kalkulacky.
Anhydrit se používá jako potěr pro podlahy. Vzniká termizací, tedy působením vysokých teplot. K jeho výrobě se používá sádrovec.
Alfa sádra se používá rovněž jako potěr pro podlahy. Je výsledkem působení teplot a tlaku v prostředí nasyceném vodními párami. K jeho výrobě se používá sádrovec, ale ve srovnání s anhydritem má rychlejší nástup pevnosti, co znamená, že můžete mnohem dříve přistoupit k navazujícím stavebním pracím.
Začtěte se do některého z našich předchozích článků:
Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.
Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.
Chci slevu