Vyhledávání
Zdicí malta: Použití
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Sdílení

Malta je jedním z klíčových materiálů pro stavební práce – ať už jde o zdění, omítání či lepení. Pro každý úkon je však třeba zvolit správný druh malty, který odpovídá konkrétnímu použití. V dnešní době jsou k dispozici různé druhy suchých maltových směsí, které se liší svým složením a vlastnostmi. Proto je důležité při výběru zohlednit, na jaký materiál budete maltu aplikovat a jaké máte požadavky.

Proč je důležité vybrat správnou maltu? 

Každý druh malty má své specifické vlastnosti, a ne všechny malty jsou vhodné pro všechny materiály. Použití nesprávné malty může vést k degradaci stavby. Proto je důležité pečlivě zvážit její výběr. Dále je třeba myslet na klimatické podmínky, ve kterých budete pracovat. Některé malty mají totiž kratší dobu zpracovatelnosti, což může přinášet úskalí v teplém počasí.

Druhy malt a jejich použití: 

Pro zdění na klasické zdění pálených keramických cihel a betonových tvárnic:

 

 

 

 

 

Tepelně izolační zdicí malta je ideální pro zdivo, kde je vyžadována dobrá tepelná izolace. Používá se v podmínkách, kdy je vyžadován nízký součinitel tepelné vodivosti. Hlavním benefitem je přitom snížení vzniku tepelných mostů ve spárách a zvýšení celkové tepelného odporu zdiva. Spotřeba při doporučené tloušťce (12 mm) je 13,8 l/m2. Doba zpracovatelnosti je stanovena minimálně 1,5 hodiny.

Zdicí vápenocementová malta vhodná pro zdění, kde není vyžadována vyšší pevnost.  Lze jí použít na klasické zdicí prvky (plné cihelné prvky, betonové bloky a tvárnice). Spotřeba při doporučené tloušťce vrstvy při standardní maltě (12 mm) je 21 kg/m2. U varianty jemné spotřebujete 22 kg/m2. Dobra zpracovatelnosti v obou případech je minimálně 2,5 hodiny.

Zdicí cementová malta je k dispozici v různých variantách, které se liší pevností v tlaku. Použití cementové malty je tam, kde je klíčová vyšší pevnost zdiva. Doba zpracovatelnosti je totožná a to minimálně 2,5 hodiny, připraví se smícháním suché směsi s předepsaným množstvím vody. Přičemž spotřeba při doporučené tloušťce (12 mm) dosahuje cca 22,5 kg/m2.

 Na vápenopískové zdivo a betonové bloky:

 

 

Lepidlo na Sendwix a betonové bloky se používá k ručnímu tenkovrstvému zdění vápenopískových a betonových bloků. Nanášíme ho pomocí speciálního dávkovače. Bloky klademe do maltového lože a poklepem gumové paličky je usadíme do žádané polohy. Úpravu polohy je možné provést maximálně do 8 minut od nanesení lepidla. Doporučená tloušťka vrstvy je 2 mm, spotřeba 2,5 kg/m2. Dobra zpracovatelnosti je minimálně 1,5 hodiny.

 

Zdicí a zakládací malta na vápenopískové bloky se používá na zakládání zdicích prvků a pro ruční zdění méně náročných konstrukcí. Pro rovnoměrné nanášení malty se používá vodící lišta s výškou 15 mm a roztečí cca 20 mm menší než je šířka ložné spáry. Maltou se rovnoměrně vyplní a zarovná vymezený prostor a následně se šablona odstraní. Po umístění bloku se spára sníží a malta tak vyplní skoro celou ložní plochu. Doporučená tloušťka vrstvy činí 12 mm, spotřeba je 21,7 kg/m2 a doba zpracovatelnosti minimálně 45 minut.

 

 

Na pohledové zdivo:

Spárovací malta pro lícové zdivo, s odolností vůči výkvětům, se používá ke spárování zdiva, zejména klinkrů, lícového, vápenopískového a cihelných pásků. Po smíchání suché směsi s vodou a jeho nanesením na podklad se povrch spáry ještě upraví spárovacím hladítkem tak, aby okraje spáry byly ve stejné úrovni s okrajem tvarovky a střed spáry ustupoval o cca 1 až 3 mm od okraje. Spotřeba je 15 kg/m2 při doporučené tloušťce vrstvy 10 mm. Doba zpracovatelnosti je minimálně 2 hodiny.

Zdicí a spárovací maltu pro lícové zdivo používáme pro zdění a spárování licového zdiva, klinkrů, vápenopískových a betonových prvků, kde je vyžadována větší pevnost. Připravíme ji smícháním předepsaného množství vody, následně ji ručně nanášíme celoplošně. Lícové prvky klademe do maltového lože a následným přitlačením dojde k vytlačení malty ze spár. Konečnou úpravu spár je možné provést po zavadnutí malty speciálním spárovacím hladítkem. Předností této malty je vysoká přilnavost a plasticita. Spotřeba je 15 kg/m2 při doporučené tloušťce vrstvy 12 mm. Doba zpracovatelnosti je minimálně 2,5 hodiny.

 

 

Na pórobeton:

Zdicí malta na pórobeton je určena pro ruční zdění obvodového, příčkového zdiva z pórobetonových bloků a tvarovek. Maltu připravujeme smícháním s vodou. Bloky klademe do maltového lože a poklepem gumové paličky je usadíme do žádané polohy. Změnit polohu je možné maximálně do 8 minut po nanesení malty. Doba zpracovatelnosti je minimálně 2,5 hodiny. Spotřeba je cca 3,3 kg/m2 v tloušťce vrstvy 2 mm.

Zakládací malta je určena pro vyrovnání první vrstvy na základové nebo stropní desce. Má vysoký počáteční nárůst pevnosti. Nanášíme ji pomocí zednické lžíce, přičemž je jí třeba zpracovat do 45 minut. Spotřeba při doporučené tloušťce (10 mm) je cca 18 Kg/m2.

Na pálené keramické zdivo  

Zakládací malta nachází uplatnění při vyrovnání první vrstvy zdicích materiálů na základové nebo stropní desce. Je rychle vytvrzující a má vysoký počáteční nárůst pevností. Nanášíme ji pomocí zednické lžíce, přičemž je jí třeba zpracovat do 45 minut. Spotřeba je 18 kg/m2 při doporučené tloušťce vrstvy 10 mm.

Zdicí malta lehčená je vhodná zejména pro zdění s prvky typu Therm se svislým děrováním. Lepidlo na žebra se používá pro zdění broušených keramických cihel. V případě kdy zdíme na žebra nanášením neseme maltu rovnoměrnou rychlostí na rovnou ložnou plochu. Doba zpracovatelnosti je minimálně 2,5 hodiny. Spotřeba činí 18 kg/m2 při tloušťce vrstvy 12 mm.

Lepidlo celoplošné se používá pro celoplošné zdění na tenkou spáru bloků. Platí, že suchou směs smícháme s předepsaným množstvím vody a následně namíchanou směs necháme 5 minut zrát. Pak ještě jednou promícháme. Cihla musí být osazena maximálně do 8 minut od nanesení malty.

 

 

A ještě existují univerzální malty s pevností 2,5 N/mm2 vhodné pro méně náročné konstrukce z běžných cihel a tvarovek a vápenná zdicí malta pro všechny zdicí prvky, kromě prvků na bázi sádry a na opravy fasád, historických objektů a zdění sklepních otvorů.

Správná volba zdicí malty může významně ovlivnit nejen kvalitu stavby, ale i její dlouhodobou funkčnost. Před zahájením stavebních prací proto doporučujeme dobře se seznámit s různými druhy malt a jejich vlastnostmi, abyste vybrali ten správný produkt pro vaše potřeby. Rádi vám s výběrem pomůžeme, stačí se obrátit na některého z našich zástupců. Pro Českou republiku jich máme 15, proto není problém najít podporu v blízkosti vašeho domova.

Často se ptáte: 

  •  Jádrová omítka vs malta. Jaký je v tom rozdíl? 

V naší nabídce naleznete Univerzální zdicí a omítkovou maltu s označením ZM-904 a klasické Jádrové omítky se značením JM-...Pro realizaci omítek doporučujeme použít systémové řešení a to v podobě Jádrových omítek, které mají delší dobu zpracovatelnosti a větší výběr volby zrnitosti. 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu