Umí zahýbat rozpočtem, ovlivní dispozici celého domu, potřebují vlastní prostor a do jejich konečné podoby promlouvají i normy. Přesně to jsou z pohledu stavebníka schody. Ať už jde o pár stupňů do galerie nebo schodiště mezi patry, je toho dost, na co musíte myslet. Abyste bez problémů zvládly každý krok, přinášíme vám pár tipů.
Přímé, točité, lomené. Dřevo, ocel, beton. Součást prostoru, nebo skryté. Schody mohou mít desítky podob. „Ve všech případech ale platí stejný postup. Nejdříve hledáme odpovědi na otázky, jakou částku jsme ochotni investovat a kolik místa jim věnujeme. Teprve pak přichází na řadu to, jakou zvolíme technologii. Vzhled a detaily jsou až tím posledním krokem,“ připomíná projektant Ing. Radek Partika s tím, že toto vše se musí řešit v souvislosti s celou stavbou od samého začátku. „Schody totiž vždy ovlivní dispozici obou pater,“ dodává.
Vzhledem k tomu, že rozpočet je ryze individuální záležitostí, můžeme tento bod přeskočit a jít rovnou na prostor. A jako u všeho na stavbě, i v tomto případě je nutné vzít na misky vah více kritérií. „Nejmíň metrů nám z dispozice vezme točité schodiště umístěné někde v rohu. Jenže platí, že čím kompaktnější řešení zvolíme, tím méně jsou pohodlné při každodenním používání. Schody by navíc měly přirozeně navazovat na nejužívanější prostory, nenarušovat plynulost pohybu v domě,“ podotýká Radek Partika.
A jak tedy na tom jednotlivé typy s nároky na místo jsou? Pokud vezmeme schodiště o 17 stupních, což je jedna z běžných hodnot pro výstup do patra, pak nejnáročnější je přímé schodiště, které si nárokuje téměř 14 čtverečních metrů. Naopak nejméně prostorově náročné je již zmíněné schodiště točité, v závěsu za ním je schodiště dvouramenné, s nímž se lze dostat na 9 čtverečních metrů. A někde uprostřed na této pomyslné škále jsou schody lomené do U a L.
O tom, jak schodiště bude vypadat, kromě stavebníka a projektanta, rozhodují i požadavky norem. A ty mluví jasně. Tak si z toho pojďme udělat souhrn. Výška jednoho stupně by se v případě rodinných domů měla pohybovat mezi 15 až 18 centimetry s tím, že všechny stupně musejí být vysoké stejně. Hloubka nášlapné plochy by neměla klesnout výrazněji pod 30 centimetrů. Šířka schodiště je pak alespoň 90 centimetrů. Pokud je prostor, pak ideální je hodnota mezi 100 až 110 centimetry. A ještě jedno číslo. Tím je podchodná výška definovaná vzdáleností od hrany schodu po podhled. Tady je minimem 190 centimetrů.
A teď bezpečnost. Kromě výše zmíněného je nutné si pohlídat povrchovou úpravu nášlapné plochy. Ta by měla být protiskluzová, navíc bez ostré hrany. Pokud jde o zábradlí, to musí být vždy, pokud má schodiště alespoň tři stupně. Pro interiérové schody je minimální výška madla 90 centimetrů. „K bezpečnosti patří i osvětlení. Pokud je to možné, využijeme denní světlo. Buď okny, když je schodiště vedené podél obvodové zdi, nebo světlovody. Pro pohyb v noci jsou nejvhodnější zdroje světla přímo u stupňů,“ přidává detaily Radek Partika.
Pro samotnou konstrukci schodiště lze využít tři základní materiály – dřevo, ocel nebo beton. „Zkušenosti z praxe ukazují, že nejvhodnější je u novostaveb monolitická konstrukce z železobetonu. Je dostatečně tuhá, nevyžaduje žádnou údržbu a lze obložit jakýmkoliv dalším materiálem. Dobře vychází i akusticky, eliminuje kročejový hluk,“ vysvětluje Radek Partika.
TIP: Na monolitické schodiště lze použít například betonovou suchou směs KM Beta C25/30 určenou pro ruční i strojní zpracování.
Mluvili jsme o tom, že schody mají výrazný vliv na dispozici. Ideální tak je, pokud plní i další funkce. Mohou například vytvořit prostor pro vestavné skříně pod nimi. Pokud jsou dvouramenné, lze v jejich zlomu vytvořit zákoutí pro posezení. „S klienty často řešíme i další detail. Aby dispoziční řešení domu, tedy i prostor schodiště, umožňovaly případnou instalaci výtahu nebo plošiny, pokud by bylo potřeba zajistit pohyb lidem se sníženou pohyblivostí,“ uzavírá Radek Partika.
TIP: Pokud chcete další tipy, řešící vaši cestu k vlastnímu bydlení, můžete ucelené informace získat v našem Manuálu pro stavbu. Čtivě a přehledně vás provede celým procesem od výběru pozemku přes přípravu stavby a její zhotovení až po správné užívání. Manuál můžete zdarma získat zde.
Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.
Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
Získejte jasnou představu o spotřebě a ceně materiálu pro vaši stavbu.
Kalkulačka materiálu