Vyhledávání
Tepelné mosty. Neviditelné chyby, které končí velkými problémy
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Tagy
Jak se staví
Sdílení

Zloději komfortu a zdraví. Zdánlivě neviditelní, časem ale na sebe upozorní velmi výrazně. To jsou tepelné mosty. Místa, kde není dostatečná tepelně-izolační ochrana. Aby se to nestalo i ve vašem domě, tomu lze účinně předcházet ve dvou krocích – zvolit vhodné materiály a pohlídat si detaily. Ukážeme vám, jak to vypadá v praxi.

Tepelný most, rosný bod, kondenzace. Tři pojmy, jejichž vysvětlováním by šlo popsat několik stran. Úplně ale stačí, když pochopíme jejich vzájemný vztah. A k tomu stačí pět vět. Tepelný most je místo, kde je z jakéhokoliv důvodu narušena homogennost tepelně-izolační vrstvy. Chlad zvenčí tak má otevřenu cestu hluboko do zdiva. V něm studený vzduch dříve nebo později narazí na svůj pomyslný rosný bod – teplotu, při které se ve stlačeném vzduchu vytvoří kapky vody. A tím se dostáváme ke kondenzaci. Tedy tvorbě vlhkosti ve zdivu, kterou opravdu nechcete…

Co nám tepelné mosty vezmou?

U běžných domů se zateplením zhruba čtyři procenta, u pasivních domů až šest procent. Takové ztráty mohou jít na vrub tepelným mostům. Vyšší platby za energie jsou ale až tím posledním problémem. „Na první místo bych určitě zařadil snížení komfortu bydlení. Kondenzace vody v konstrukci vede k výskytu plísní a může dojít i k degradaci konstrukce. V případě použití dřevěných prvků to může mít velký vliv na statiku. Tepelné mosty se navíc po dokončení stavby odstraňují jen obtížně a nákladně,“ popisuje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

 

 

Hlavní zásada? Jděte do dvou vrstev

Rosný bod musí zůstat v izolantu. To je základní předpoklad pro to, aby tepelná izolace domu fungovala za všech okolností a dlouhodobě. A toho lze dosáhnout jedině kombinací zdiva a vnějšího zateplení. „Jde o nejlepší způsob, jak ochránit konstrukční vrstvu tím, že ji udržíme v suchu a teple,“ říká Vlastimil Sova s tím, že zvolení dvou vrstev pláště je nejefektivnější prevence tepelných mostů.

 

 

Dvouvrstvý obvodový plášť navíc přináší významný bonus. Umožňuje nám naplno využít akumulační schopnost zdiva. V přechodných obdobích tak má oscilace vnější teploty jen malý vliv na teplotu vnitřní strany zdiva. Jinými slovy, pro udržení stabilní teploty stačí topit méně. V létě pak obvykle není nutné zapínat chlazení, což kromě úspor přináší i přirozené mikroklima s pozitivním vlivem na zdraví.

Existují i další důvody, proč dopřát svému domu plášť z více vrstev. Těmi jsou snadná kontrola během realizace a možnost provádění případných změn. „Při realizaci vnějšího kontaktního zateplení rozpozná potenciální problém i trochu poučený laik. Jde o technologii, kterou už mají realizační firmy dobře zvládnutou, existují přesně dané postupy pro lepení i kotvení. Navíc nám dvouplášťové provedení otevírá cestu k dalším důležitým prvkům, jako je například předsazená montáž oken a dveří,“ dodává Vlastimil Sova.

TIP: Výplně stavebních otvorů, respektive jejich nesprávné osazení, mohou být odpovědné za významné tepelné ztráty. Proto se stále častěji prosazuje jejich předsazená montáž – tedy umístění nikoliv do zdiva ale do vrstvy izolace. Technicky je vše vyřešeno, na trhu jsou k dispozici ucelená a prověřená řešení. Více si můžete přečíst zde.

Tepelný most se skrývá v detailu

Případy plošných tepelných mostů jsou velmi ojedinělé, typické jsou bodové nebo liniové poruchy. Jejich příčinou jsou většinou podceněné detaily. Osazení oken a dveří nebo prostupy přes plášť domu. Dobré je zaměřit se i na detail v podobě napojení obvodového zdiva na základovou desku. O co jde? „Zateplení soklu už je standardem. V některých případech ale může přesto mezi patou zdiva a základovou deskou nastat tak vysoký rozdíl teplot, že vznikne rozsáhlá kondenzační zóna. V interiéru následky poznáme rychle těsně nad podlahou,“ popisuje Vlastimil Sova.

Tato situace má přitom jednoduché řešení, nalézt ho lze v moderních zdicích systémech. V případě vápenopískového zdiva Sendwix jde o výrobky s označením Therm. Při jejich výrobě je použita speciální příměs, která jejich běžný tepelný odpor zvyšuje až o 50 procent. Výhody jsou zřejmé. Kromě spolehlivé eliminace tepelného mostu nedochází ke snížení únosnosti stěn jako je tomu v případě použití třeba pěnového skla nebo plynosilikátu. Bloky Therm jsou dostupné pro všechny běžné tloušťky zdiva od 115 do 290 milimetrů.

Už bydlíme. Větrat a občas se podívat do rohů

Použili jste kvalitní materiály, respektovali projekt a dodrželi všechny technologické postupy. Tepelné mosty jste si tak dovnitř nepustili. Přesto je dobré věnovat pozornost i následnému užívání domu. Jde především o správné větrání a občasnou kontrolu míst, kde je nižší teplota a vzduch tudy neproudí – typicky rohy, prostor za skříněmi a podobně. Nejde o klasický tepelný most, ale následky v podobě plísní mohou být obdobné.  

Na větrání pamatují i technické normy, které říkají kolik vzduchu se musí v pobytových místnostech obměnit. Pokud máte řízenou rekuperaci, vše řeší její jednotka. V případě domu s přirozeným větráním, tedy okny, je ideální obměňovat vzduch nárazově ve velkém objemu. Jednoduše otevřít vše „do průvanu“, čímž se vnitřní vzduch nasycený vodními parami nahradí sušším zvenku, aniž by došlo ke snížení teploty povrchů.

TIP: Více informací nejen o tepelných mostech, najdete v našem Manuálu pro stavbu. Získat ho můžete zdarma na tomto odkazu.

Často se ptáte: 

  • Jak zjistit tepelný most?

Pokud už je dům dokončen a lze v něm topit, může pomoci termokamera. Musí být ale velký rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou, aby tepelné toky byly dobře patrné. Ideální je nechat tento úkon na odborné firmě, která snímky správně vyhodnotí.

  • Jak funguje tepelný most?

Tepelný most je místo, kde je narušena nebo zeslabena tepelně-izolační obálka domu. Chlad zvenčí tak má otevřenu cestu hluboko do zdiva. V něm studený vzduch dříve nebo později narazí na svůj pomyslný rosný bod – teplotu, při které se ve stlačeném vzduchu vytvoří kapky nežádoucí vody.

  • Jak přerušit tepelný most?

Pokud tepelný most odhalíte až po dokončení stavby, jde to jen velmi obtížně. V každém případě se vyhněte jakékoliv formě zateplování zevnitř. Vše se tím jen zhorší. Ve zdivu bude dál kondenzovat voda a přijdete o možnost postižené místo kontrolovat. Opět platí, že nejlepší prevence je tepelná izolace z vnější strany.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu