Vyhledávání
Snazší cesta k pasivnímu domu nebo modernizaci střechy? Běžte po zelené trase
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Tagy
Betonová střešní krytina Vápenopískové zdivo
Sdílení

Když nový dům, tak rovnou pasivní. K řadě argumentů, proč se vydat touto cestou, si nyní můžete připočíst další – dotaci přes půl milionů korun. A po zelené trase můžete jít také nahoru, na střechu. Zajímavé bonusy lze čerpat i na pořízení fotovoltaiky. K dispozici jsou aktuálně dva programy, každý se specifickým okruhem žadatelů – Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. S čím tedy mohou stavebníci počítat? A lze je využít nepřímo i jako dotace na střechu? Ať už na pořízení nové nebo rekonstrukci té stávající?

Nová zelená úsporám

Dotace na výstavbu případně nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností využívající energii z obnovitelných zdrojů. Takto doslovně je v programu Nové zelená úsporám definována podpora pro novostavby. Konkrétně jde o částku 530 000 korun. A podmínky? Ta základní zní, že měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 20 kWh/m2 za rok. Další požadavky definují součinitel prostupu tepla obálkou i výplněmi otvorů nebo průvzdušnost budovy.

 

„Pokud toho chcete dosáhnout, není při přípravě stavby prostor pro improvizaci. Je nutné mít dobrý architektonicky-stavební koncept budovy, zvolit účinné technologie i materiály a využít obnovitelné zdroje,“ říká konzultant KM Beta Vlastimil Sova. Podle něho se už tak vyplatí mít vyšší ambice – stanovit si jako cílový stav rovnou regulérní pasivní dům – tedy takový, který má měrnou spotřebu tepla maximálně 15 kWh/m2 a rok.

Pokud vás zajímá téma pasivního domu, více zajímavých informací najdete v tomto článku. Třeba to, jak má vypadat dispozice, nebo jak vybírat pozemek.

TIP: Pokud chcete vědět, co za oněch 530 000 korun pořídíte v případě vaší stavby, využijte naši kalkulačku. Orientační výpočet nabízíme i těm, kdo dosud nemají projekt. Vše zabere jen pět minut. Kalkulačky najdete zde.

Požadavky na pasivní dům

Jedním z parametrů, které musíte v případě žádosti o vyplacení dotace splnit, je průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby. Ta musí projít blower-door testem. O co jde? Jednoduše řečeno se sleduje, zda stěnami a okny nebo střechou nedochází k úniku tepla. V praxi to vypadá nejčastěji tak, že do dveří se vloží a utěsní velký ventilátor. Pomocí něj je v budově vytvářen přetlak i podtlak. Celý test je standardizovaný a má přesná pravidla.

INFORMACE: O dotaci na pasivní dům nebo energeticky úspornou novostavbu může žádat první vlastník nebo stavebník rodinného domu. Příjemcem 530 000 korun se ale může stát i nabyvatel domu, který ho koupil od prvního vlastníka nebo stavebníka do dvou let od dokončení stavby. Poskytovatelem dotace je Státní fond životního prostředí ČR.

 

Jaký materiál je nejvhodnější?

 

Nejlevnější energie je ta, která se nemusí kupovat. Tepelněizolační schopnosti a těsnost obálky domu jsou tak prioritou. Čím větší pozornost tomu věnujeme, tím méně musíme následně investovat do technologií. Pokud jde o stěny, jeví se jako velmi výhodné použití vápenopískového zdícího systému Sendwix. Má velkou hmotnost, akumuluje teplo, v létě udrží chlad. Kromě toho nabízí nadstandardní akustické parametry. Rozhodujícím argumentem je i jeho pevnost. Za nosnou je u tohoto materiálu považována už stěna o tloušťce 175 milimetrů.

Co to znamená v praxi? Například na dům v nízkoenergetickém standardu postačí kombinace 175 mm zdících bloků Sendwix, k tomu 240 milimetrů minerální izolace. Celkově tedy 43 centimetrů včetně omítek. Pro dosažení dílčího parametru pro pasivní dům pak stačí izolant posílit o pouhých 60 milimetrů. Vnější stěna má v tomto případě 49 centimetrů. To je v rámci zděných staveb bezkonkurenční hodnota. „Na stejném půdorysu tak získáme větší vnitřní prostor,“ podotýká Vlastimil Sova.

ZAJÍMAVOST: Pro představu, co s pasivním standardem získáte, nabízíme jeden příklad ze života. Venku je mínus pět, elektřina kvůli poruše na rozvodné síti nejde. A co se děje uvnitř? Pokles vnitřní teploty o jeden jediný stupeň potrvá čtyři dny…

Fotovoltaika na střechu? Dotace „Oprav dům po babičce“

Oprav dům po babičce. Takto poeticky, a zároveň výstižně, zní název specifické dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Nabízí domácnostem zálohové financování komplexní renovace nemovitosti s cílem výrazného snížení její energetické náročnosti. Žádat o dotaci mohou vlastníci rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní – tedy zaměstnanci, zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné nebo klidně i pracující důchodci.

Základní podmínkou čerpání dotace je důkladné zateplení. Současně lze požádat o podporu také pro další souběžně realizovaná úsporná opatření. Například instalaci fotovoltaiky. Základní příspěvek činí 60 000 korun za panely s výkonem 2 kWp. Za každý další instalovaný kilowat se pak přidává vždy 10 000 korun. Podmínkou je, aby vyrobená elektrická energie byla přednostně využívána přímo v domě. Pokud jde o samotnou žádost, tu můžete podat před realizací, během ní, ale i po jejím ukončení.

TIP: Fotovoltaické panely lze instalovat také s využitím peněz ze standardní nabídky programu Nová zelená úsporám určené pro všechny rodinné domy. V takovém případě je základní podpora 35 000 korun, na každý další instalovaný kilowat pak připadá bonus 8 000 korun.

Na fotovoltaiku je nejlepší jít od střechy

Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaických panelů na starší střechu, je to vhodná příležitost k její modernizaci nebo rekonstrukci – sdílením nákladů a využitím dotace můžete dospět k zajímavé finanční úspoře. Základem je posouzení stavu celé konstrukce střechy. „Stavebnictví se vyvíjí. Technologie i znalosti se za 20 let výrazně posunuly. Při posuzování stavu tak můžeme dojít k závěru, že střecha podle dnešních kritérií už vlastně nefunguje a v perspektivě dalších let nastanou problémy,“ říká konzultant KM Beta Lukáš Blaha. Více tipů, na co si dát pozor, najdete v tomto článku.

TIP: Pokud by vás zajímalo, na kolik vyjde nová střešní krytina, využijte naši kalkulačku. I bez projektu se zadáním několika parametrů doberete k výsledku v podobě orientační ceny a soupisu všech základních prvků a doplňků.

Často se ptáte:

Existuje dotace na výměnu střechy?

Jednou z variant, jak financovat rekonstrukci střechy můžou být státní dotace. V tomto ohledu se nabízí dotační program Nová zelená úsporám. Je nutno zmínit, že se jedná o dotaci, která má za cíl snížit energetickou náročnost rodinného domu, nelze přitom čerpat jen na střechu samostatně. Když se však pustíte do rozsáhlejší rekonstrukce za účelem i zateplení, poté pro vás tato varianta může být řešením. Dotace zahrnuje také možnost instalace fotovoltaických systémů, čím dosáhnete ještě vyšších úspor.

Kde hledat dotace na novou střechu?

Více informací o dotačních programech naleznete na oficiálních stránkách programu Nová zelená úsporám.  

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu