Vyhledávání
Jak postavit střechu do latě?  Začněte s metrem v ruce
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Tagy
Betonová střešní krytina
Sdílení

Máme hotovou konstrukci střechy, tedy krovy, a vyplněnou objednávku na skládanou krytinu. Je čas připravit kostru pro vnější střešní plášť – položit střešní latě. Co to obnáší? Jak postupovat? A proč potřebujeme mít po ruce metr a kalkulačku? Objasníme vám základní pojmy a vysvětlíme jednotlivé kroky tak, aby vám vyšel správný výsledek.

 


Laťování. Důležitý krok mezi realizací konstrukce krovu a montáží skládané střešní krytiny. Tento název se stále používá, u dnešních moderních střech ale už zdaleka nejde jen o uchycení latí samotných. Proces zahrnuje také aplikaci doplňkové hydroizolační vrstvy, těsnění pod kontralatě, závětrné lišty, okapního plechu, ochranných pásů a větracích mřížek.
 

Střecha potřebuje pojistku

Než vezmeme do ruky první lať, je potřeba zvážit instalaci doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV). Její role je patrná z názvu – chrání před vlhkostí to, co je pod ní – krov a případnou tepelnou izolaci. Častými rizikovými faktory jsou větrem hnaný déšť, prachový sníh, vzlínající voda z tajícího ledu nebo kondenzát. Aby fólie fungovaly správně, musí ležet na pevném podkladu, tedy na tepelné izolaci nebo bednění.

POZOR: Na bednění je ideální použít klasická prkna. Oblíbené OSB desky nejsou v tomto případě vhodné. Jsou neprodyšné a vlhkost z interiéru by jimi neprošla. Působí jako parozábrana na vnější straně střešního pláště.

Použití doplňkové hydroizolační vrstvy je doporučeno v případě rodinných domů vždy. Výčet situací, kdy jde o nezbytný krok, tím však zdaleka nekončí. 

„Typicky jde o případy, kdy bude využíváno podkroví. Aplikuje se i tehdy, pokud není dodržen bezpečný sklon pro vybranou střešní krytinu. Určitě je potřeba také v případě konstrukčně náročné střechy, která obsahuje vikýře, úžlabí a nároží, střešní okna a podobně,“ vysvětluje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

Fólii přitom nestačí jen položit, musí důsledně zajistit odvodnění mimo plochu střechy. Proto jsou k dispozici okapní plechy, k nimž se fólie připevňuje vhodnou lepicí páskou, například butylkaučukovou. Obdobně se zakončuje fólie na hranách, kde se uchycuje k závětrným lištám. Kromě toho je  vodotěsně slepit jednotlivé pásy fólie a vyřešit utěsnění prostupů střešním pláštěm.

TIP: KM Beta má v portfoliu prvek, který stavebníkům šetří čas a nabízí skvělou ochranu před průnikem vody. Jde o hydroizolační prostupový kroužek, dodávaný automaticky s odvětrávacími komplety. K dispozici je v průměrech 110 a 150 milimetrů.

Začínáme kontrováním, pak zavěsíme

Svislé, přímo na krovy přichycené kontralatě, a vodorovně rozmístěné závěsné latě. Jiný název i funkce. V obou případech jde přitom o stejný materiál – střešní latě určeného průřezu, chráněné tlakovou impregnací. Běžně se prodávají v rozměrech 40 × 60, 30 × 50, nebo 60 × 60 milimetrů. „Nejčastěji se volí varianta kontralatí s výškou 40 a šířkou 60 milimetrů, což je dostatečné z hlediska větrání běžné šikmé střechy a statiky a zároveň bezpečné pro uchycení k podkladu,“ podotýká Vlastimil Sova.  
 

Kontralatě se umisťují přímo na krokve, které svou délkou kopírují. Mají dvě funkce. Tvoří osnovu pro instalaci vodorovných závěsných latí a svou výškou vymezují odvětrávanou mezeru mezi hydroizolační fólií a střešní krytinou. Pokud kontralatě kotvíme přímo ke krokvím, použijeme pozinkované stavební hřebíky 120 milimetrů. Zatloukáme je pod úhlem 60 stupňů. V případě, že má střecha izolaci nad krokvemi, použijeme vruty. V takovém případě je úhel vrtání obvykle 90 stupňů.

POZOR: Na spodní plochu kontralatě, přiléhající k hydroizolační fólii, vždy aplikujeme pěnovou pásku nebo těsnicí tmel. Důvodem je, aby po seschnutí latí nedocházelo k zatékání kolem hřebíků nebo vrutů, kterými jsou kontralatě kotveny.

Když máme vše připraveno k instalaci závěsných, tedy vodorovně situovaných latí, přichází čas na zmíněné měření. Začínáme od okapu. První lať, nazývanou jako okapní, přichytíme na výšku na spodní hranu kontralatí. Jejím úkolem je podepřít do roviny okapní řadu tašek. První závěsná lať se umístí tak, aby taška přesahovala okapní hranu a směřovala zhruba do třetiny okapu. V případě tašek Beta a Hodonka je to 79 milimetrů. To znamená, že horní stranu první latě instalujeme ve vzdálenosti 320 milimetrů od hrany okapní latě.

Poté se přesuneme na opačný konec krokví. Hřebenová lať se instaluje 30 mm od hřebene. Následně odměřit vzdálenost obou latí a délku mezi nimi vydělíme krycí délkou krytiny. Ta je u tašek Hodonka a Beta 320 až 340 milimetrů, takže pro výpočet použijeme hodnotu 330 milimetrů. Výsledek zaokrouhlíme na celé číslo a získáme počet řad. Jejich rovnoměrné rozmístění v ploše pak řešíme tak, aby se odstupy vešly do hodnot zohledňujících sklon.

Důležité detaily. Ať nemáme v plášti hnízdo

Součástí laťování, které je přípravou na pokládku střešní krytiny, je i instalace ochranných mřížek a pásů. Mřížka slouží k ochraně prostoru mezi spodní stranou střešní krytiny okapní latí. Její materiál a konstrukce zajistí, že se přizpůsobí členitému rubu tašky a bezpečně chrání prostor před vlétáním ptáků. Ochranu před ptáky zajišťuje i větrací pás. Ten se instaluje tak, aby uzavřel prostor mezi hydroizolační fólií a horní hranou okapní latě. Výšku lze vybírat ze tří provedení – 50, 80 a 100 milimetrů.
 

Na koho se obrátit?

Pokud potřebujeme s laťováním a montáží krytiny pomoci, obraťte se na některého z našich 15 regionálních manažerů. Ti vám mohou doporučit realizační firmu.

TIP: Zajímá vás, kolik a čeho budete potřebovat? Můžete si to pro představu spočítat prostřednictvím naší webové aplikace. A to i tehdy, když nemáte projekt. Stačí zadat základní parametry jako jsou rozměry, tvar a sklon střechy. Poté se vám otevře nabídka nejen s taškami, ale i příslušenstvím – fóliemi, pásy, mřížkami, okapními plechy a podobně.

Často se ptáte: 

  • Jaké známe druhy latí na střechu?

Střešní latě jsou používány ve dvou základních pozicích. Pokud jsou přímo na krokvích, tedy svisle, mluvíme o kontralatích. Pokud jsou orientovány vodorovně, jsou nazývány jako závěsné – jednoduše proto, že právě na ně se skládaná střešní krytina zavěsí.

  • K čemu slouží kontralatě?

Jde o střešní latě, které se umisťují přímo na krokve. Běžně se prodávají především v rozměrech 40 × 60 milimetrů, alternativně také 30 × 50 nebo 60 × 60 milimetrů. Svou výškou vytvářejí prostor pro odvětrání prostoru mezi hydroizolační fólií a střešní krytinou.

  • Čím připevnit kontralatě?

Pokud kontralatě kotvíme přímo ke krokvím, použijeme pozinkované stavební hřebíky 120 milimetrů. Zatloukáme je pod úhlem 60 stupňů. V případě, že má střecha izolaci nad krokvemi, použijeme vruty. V takovém případě je úhel vrtání obvykle 90 stupňů.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu