Samonivelační potěr je skvělým řešením pro podlahu, bez nutnosti broušení. Pokud vás zajímá, jak správně tento materiál aplikovat a dosáhnout perfektního výsledku, pokračujte ve čtení.
Litý sádrový potěr je ideální zejména jako podkladní vrstvy ve vnitřních prostorách všech typů bytové i občanské výstavby jako jsou rodinné domky, bytové jednotky, kancelářské budovy a je vhodný pro potěry s podlahovým vytápěním. Jeho použití není vhodné v místech s trvalou vlhkostí (okolí bazénů, veřejné WC, velkokapacitní kuchyně, sauny, prádelny a podobně).
Pokládka sádrových potěrů je možná až po dokončení navazujících mokrých procesů (omítky, apod.). Prostory aplikace musí být uzavřené (nainstalované vyplně otvorů, nebo jinak utěsněné směrem do exteriéru). Při realizaci a minimálně 48 hodin po ní je třeba zajistit, aby nedošlo k rychlému vysychání. Ideální teplota je mezi +5 až +30 °C.
Podklad musí být suchý, soudržný, zbavený prachu a mastných nečistot. Podklad se upravuje u nasákavých povrchů penetrací, u nenasákavých povrchů adhézním můstkem, u velmi hladkých podkladů mechanickým zdrsněním a penetrací nebo můstkem.
Doporučené minimální návrhové tloušťky potěru:
Dilatační pásky upevníme sponkami nebo hřebíky podél přilehlých stěn a po obvodu všech prostupujících konstrukcí. Výška obvodové dilatace musí dosahovat nad finální povrch. Pro nevytápěné potěry je tloušťka dilatace 8 mm, pro potěry s podlahovým topením je tloušťka 10 mm.
Při lití potěru postupuje od nejvzdálenějších míst stavby směrem k východu. Konce hadice je třeba držet od pevného podkladu cca 20 cm. Při lití je třeba zajistit, aby materiál nezatékal pod horní folii. Po nalití potěr pomocí pěchovacích tyčí homogenizujte, zarovnejte a odvzdušněte (v obou směrech)
U pevně zabudovaného registru se potěr aplikuje najednou v celé tloušťce. Volně položené topné registry je potřeba zatížit a zalévat ve dvou krocích. První vrstvu je třeba nalít do 2/3 výšky průřezu topných trubek. Druhou vyrovnávací vrstvu je třeba nalít až po dosažení pochůznosti první vrstvy. v tloušťce minimálně 35 milimetrů od nejvyššího povrchu topného registru.
Pochozí je potěr po 24 hodinách. Až po 48 hodinách začněte s větráním. Při 20°C a 50 % relativní vlhkosti vysychá potěrová vrstva tloušťky 4 cm přibližně rychlostí 1 cm/týden. Vysychání potěru můžete urychlit řízeným náběhem podlahového topení. Šlem nebo krusty na povrchu lze po 3 až 5 dnech odstranit ometením.
Začtěte se do některého z našich předchozích článků:
Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.
Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.
Chci slevu