Vyhledávání
Přehled: Typy střešní krytiny
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Sdílení

Střecha je jedním z nejdůležitějších prvků každého domu, chrání ho před rozmary počasí a zároveň určuje jeho estetický vzhled. Každý typ střechy má ale svá specifika. Jak se tedy rozhodnout, která střešní krytina je pro vás ta pravá?
Když se řekne „střecha“, většina z nás si automaticky představí střechu šikmou. Není to náhoda – šikmé střechy mají v našich končinách dlouhou tradici a nabízí spoustu výhod, které z nich dělají ideální volbu pro většinu rodinných domů. Rozhodujícím faktorem je skvělá ochrana před počasím. Další nespornou výhodou je možnost využít prostor pod střechou. Extra prostor navíc můžete být skvělým místem pro děti, pracovnu nebo ložnici.

 

 

Pokud právě přemýšlíte, jakou šikmou střechu zvolit, pojďme se společně podívat, jaké jsou jednotlivé typy šikmých střech a proč by šikmá střecha mohla být tou správnou volbou pro váš dům.

Typy šikmých střech

  • Sedlová střecha: Nejčastější typ střechy, skládá se ze dvou střešních rovin, které se sbíhají v hřebeni.
  • Valbová střecha: Na rozdíl od sedlové má valbová střecha zkosené všechny čtyři strany, které se setkávají v hřebeni.
  • Polovalbová střecha: Kombinace sedlové a valbové střechy, kde boční plochy jsou částečně zkosené.
  • Stanová střecha: Tvar této střechy připomíná stan, je ideální pro čtvercové budovy.
  • Mansardová střecha: Skládá se z několika rovin, což poskytuje více prostoru v podkroví.
  • Pultová střecha: Tato střecha má pouze jednu šikmou rovinu.

Každá z těchto střech vyžaduje vhodnou střešní krytinu, která nejenom ochrání dům, ale také podtrhne jeho estetický vzhled.

 

 

Jaké jsou druhy střešní krytiny?

Střešní krytiny můžeme rozdělit na dva hlavní typy – skládané a velkoformátové. Skládaná krytina, jak název napovídá, se skládá z jednotlivých střešních tašek, které jsou kladeny vedle sebe. Mezi skládané krytiny patří pálená, betonová nebo plechová krytina. Velkoformátová krytina je naproti tomu tvořena velkými díly.

Lehká střešní krytina a těžká střešní krytina

Skládané krytiny se dále dělí na lehké a těžké krytiny. Mezi lehké patří například plechová krytina. Za těžké krytiny jsou označovány betonová nebo pálená krytina. V praxi toto dělení význam nemá. „Primárně nebudeme řešit vlastní hmotnost krytiny, která tvoří pouze malou část zatížení, ale statické působení celé střešní konstrukce na stavbu.  Tedy hmotnost krovu, latí, prkenného záklopu, tepelné izolace, zavěšených podhledů, klempířských prvků a dodatečně instalovaných prvků, jako je například fotovoltaika,“ podotýká statik Ing. Petr Jiroušek.

„Vlastní hmotnost lehké eternitové krytiny tvoří jen 5,5 procenta zatížení. V případě, že na stejný dům použijeme betonové střešní tašky, budou se na zatížení podílet 15,7 procenty. Nárůst hmotnosti střechy o zhruba 0,3 kN/m2 znamená, že ve vztahu k celkové hmotnosti střešního souvrství je vlastní hmotnost střešní krytiny poměrně nevýznamná,“ shrnuje Petr Jiroušek. Která je tedy nejlepší lehká střešní krytina? Záleží na vašich osobních preferencích, lehká krytina tedy může být i z betonu.

 

 

Proč zvolit betonovou střešní krytinu

Mezi nejpoužívanější střešní krytiny patří bezesporu betonové. Střešní tašky z tohoto materiálu jsou výjimečné nejen svou kvalitou, ale i nízkou uhlíkovou stopou. Na rozdíl od energeticky náročných materiálů, jako je keramika (výpal) nebo plech (tavení), je betonová krytina mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Při výrobě betonových střešních tašek Beta je potřeba upravit pouze cement, který tvoří zhruba 20 % hmotnosti výrobku, zbytek je lokální tříděné kamenivo.

 

Dalšími nespornými výhodami střešních tašek z betonu je extrémní odolnost vůči povětrnostním vlivům, schopnost tlumit hluk deště a ani za silného deště nevibrovat. Střešní tašky z betonu s hladkou povrchovou úpravou navíc poskytují ještě lepší ochranu proti mechu a lišejníkům, což znamená méně údržby a delší životnost střechy.

Součástí střechy nejsou jen základní střešní tašky. Aby byla střecha spolehlivá a funkční, je nutné zajistit komplexní střešní systém. To znamená zahrnout také tašky pro odvětrávání a střešní doplňky. Všechny tyto komponenty v KM Beta vyrábíme z jednoho materiálu – z betonu, což zajistí celistvý, jednotný vzhled a dlouhou životnost.

Spočítejte si cenu střechy na pár kliknutí

Pokud přemýšlíte o nové střeše, není nic jednoduššího, než si na pár kliknutí spočítat cenu a spotřebu materiálu pro svou střechu. A to i včetně střešních doplňků. Stačí navštívit Kalkulačku materiálu.

Často se ptáte: 

  • Jaká střešní krytina je nejlepší?

Jedním slovem žádná. Každý má specifické priority a vkus. Je pouze na vás, jakou krytinu zvolíte.

  • Která střešní krytina je nejlevnější?

Jednoduchá odpověď neexistuje. V žádném případě se neorientujte podle ceny za čtvereční metr. Ta se totiž opírá o cenu základní tašky. A ta je většinou tím nejlevnějším prvkem celé střechy. Doplňky výslednou cenu ovlivní. 

  • Jaký typ střechy je nejlevnější?

Platí, že čím méně tvarů, tím lépe pro vás. A nejde jen o pořizovací cenu střechy, ale také o úspory na údržbě a opravách během užívání.

  • Jaké jsou typy střech?

U šikmých střech rozlišujeme pět základních typů – sedlová, valbová (polovalbová), stanová, mansardová a pultová.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu