Samonivelační polymercementová stěrka - 25 N/mm² je finální a vyrovnávací podlahová stěrka pro normální zátěž.
Slouží pro vyrovnávání podkladů před pokládkou dlažeb a podlahových krytin, koberců, PVC…
Více
Samonivelační polymercementová stěrka - 25 N/mm² je finální a vyrovnávací podlahová stěrka pro normální zátěž.
Slouží pro vyrovnávání podkladů před pokládkou dlažeb a podlahových krytin, koberců, PVC, nátěrů a plovoucích podlah. Po vytvrdnutí vytváří otěruvzdorný bezprašný povrch.
Je určena i jako finální vrstva pro běžnou občanskou výstavbu (byty, kanceláře, hotely a školy) a pro lehké provozy s provozem ručních vozíků s pneumatikami nebo pryžovými koly.
Jak se nanáší Samonivelační polymercementová stěrka - 25 N/mm²?
Příprava podkladu
Podklad musí být dostatečně rovný, pevný a soudržný, zbavený volných částí, především prachu, mastnot a nesmí být zmrzlý. Hrubší nečistoty a krusty cementového mléka je vhodné odstranit broušením a vysátím. Veškeré praskliny a prohlubně nad 20 mm je nutné předem vyspravit. Dilatační spáry v podkladu vyplňte (zatmelit, nebo zalít předem stěrkou). Průběh dilatačních spár se musí vyznačit tak, aby mohly být po aplikaci stěrky proříznuty a tím opětovně přiznány. Hladké a nesavé podklady (leštěný beton, keramika, kámen) zdrsněte – tryskáním, rýhování broušením tvrdokovem). Očištěný a vyspravený podklad opatřete penetrací. Druh, koncentrace a počet penetrací je uvedeno v následující tabulce.
Aplikace
Aplikuje se na většinu běžných podkladů jako betony, kámen, cihelná a keramická dlažba. Nanáší se v tloušťkách 3 – 20 mm v jedné nebo více vrstvách. Optimální je tloušťka 5 mm v závislosti na zatěžování plochy.
Ve vlhkých provozech je nutné povrch chránit hydrofobizačními nátěry a prostředky v případě, že jsou zvýšeny požadavky na chemickou odolnost je možné aplikovat ochranné nátěry a syntetické stěrky určené pro beton.
Zpracování
Stěrka se připraví mísením ve vědru tak, že se do vody přidává suchá směs (podle návodu výrobce) a současně se míchá vrtulovým mísidlem cca 1 – 2 minuty s frekvencí otáček 400 – 600 ot/min., dokud nevznikne tekutá homogenní směs. Tato se ponechá cca 2 min odstát a při pomalejších otáčkách se domíchá. Směs se pomalu rozlije na podkladní vrstvu a podle potřeby se dorovná do požadované tloušťky pomocí zubového hladítka a průběžně se odvzdušní ježkovým válečkem, který napomáhá odvzdušnění a její nivelizaci. V případě, že se provádí strojní aplikace, míchání se musí provádět ve dvoustupňové míchačce např. M-Tec Duo Mix. Kontrola aplikační konzistence jak při ručním i strojním se provádí zkouškou rozlivu podle EN 12706. Teplota vzduchu při míchání a aplikaci i v době zrání by měla být v rozmezí + 5 až + 30 °C. Čerstvě nalitou stěrku musíte chránit po dobu 24 hodin před prudkým vyschnutím a dalšími vlivy jako je průvan, přímý sluneční svit , sálavé teplo z topidel apod. Při lití stěrky ve více vrstvách je možné další vrstvu lít až po 24 hodinách po nalití předchozí vrstvy.
Zatěžování a vysychání
Povrch je pochozí cca po 12 hodinách po nalití. Zatížení dvoutřetinové je možné min po 7 dnech, plné zatížení po 28 dnech. V běžných podmínkách představuje vysychání do rovnovážné vlhkosti 1 den na 1 – 2 mm tloušťky.
Všeobecné pokyny
Maltu nezpracovávejte za teplot vzduchu a zdících prvků pod 5°C. Je zakázáno dodatečné přidávání cizích látek a prosévání směsi, nezpracovávat již tuhnoucí směs. Pro záměsovou vodu používat pitnou vodu nebo vodu odpovídající normě EN 1008.
Méně