Vyhledávání
Jak pokládat střešní tašky Beta? Sledujte několik zásad
Datum publikace
Sdílení

Naše betonová střešní krytina poskytuje maximální komfort užitný, ale i estetický. Poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy, za silného deště nevibruje a tlumí vnější hluk. Pokud se samozřejmě pokládka provede správně, podle pravidel. Postupujte podle jednoduché návodu níže, montáž bude tak snadná a bezproblémová.

 

Prvním krokem je ujasnění si rozmístění a přichycení střešních tašek a doplňků. Běžně používaná je střecha sedlová, na které si ukážeme správnou pokládku. U ní se začíná kladením pravých tašek u okapní hrany a v dalších řadách v kombinací s půlenými taškami, aby byla dodržena převazba. Důležitým bodem, který je nutné dodržet je stanovení průměrné krycí šířky. To umožní dilataci střešní krytiny v ploše. A to i při působení teplot. Pro napojení komínů, střešních oken, úžlabí střech se nabízí půlená střešní taška, okrajové střešní tašky poskytují elegantní řešení na zakrytí štítových hran. Půdní prostory se již častokrát používají pro bydlení nebo kanceláře, které musí být dobře větrané. Proto se musí vytvořit funkční větrání mezi hydroizolační folií a střešními taškami. S větráním střechy pomohou střešní tašky větrací, větrací mřížky a pásy hřebene.

Jak postupovat při pokládce střešních tašek?

Následujte návod krok v krocích.

  1. Na připravenou konstrukci krovu, v místě konce krokve nainstalujeme okapní plech. 

     

  2. Následně upevníme hydroizolační fólii od okapu ke hřebeni pomocí sponek, které následně překryjí kontralatě. 

     

  3. Na připravenou hydroizolační fólii přichytíme kontralatě a následně střešní latě. Rozteč latí závisí na vzdálenosti krokví, sklonu a zatížení střešního pláště. Pro názornost uvádíme rozteč latě vzhledem k střešnímu sklonu.

     

  4. Na střešní lať upevníme ochrannou větrací mřížku 

     

  5. K první lati nad okapním plechem přidáme ochranný pás proti ptákům, který umožňuje přívod vzduchu do větrané mezery. 

     

  6. Pro potřebu přesného rozměření střechy je třeba dle zásad pokrývačského řemesla (Pravidla pro navrhování a provádění střech vydané CKPT Čech a Moravy) zjistit skutečnou průměrnou krycí šířku tašek. Nejdříve si 11 střešních tašek zavěsíme na střešní lať tak, aby do sebe jednotlivé drážky zapadaly. Tašky roztáhneme na největší možný dosah za podmínky, že nedojde k uvolnění spojů v drážkach. Změří se krycí šířka 10 tašek v roztaženém stavu (Cwd). Tašky se stlačí na nejmenší možný dosah a změří se krycí šířka 10 tašek ve sraženém stavu (Cwc). Tyto hodnoty dosadíme do vzorce, abychom dostali průměrnou krycí šířku = (Cwd+Cwc)/ 20. 
  7. Před začátkem kladení tašek je nutno ujasnit si přichycení střešních doplňků, jejich rozmístění 
  8. Jdeme na montáž střechy.
  9. U sedlových střech začínáme s kladením pravých okrajových tašek.
     
  10. Pokračujeme základními taškami zprava doleva, od okapu vpravo a postupně se propracujeme až k hřebeni 
  11. Při pokládce nezapomeňme na větrací tašky v předposlední řadě střešních tašek 

     

  12. Pokud je již dokončena pokládka střešních tašek, začneme s instalací hřebene. Nejprve provedeme montáž držáků hřebenové latě. 

     

  13. Následně osadíme hřebenovou lať, kterou vyrovnáme do roviny

     

  14. Připevníme univerzální větrací pás, který se přichytí k střešním taškám. 

     

  15. Nainstalujeme hřebenovou ucpávku na vrcholu štítu 

     

  16. Nad ucpávku připevníme hřebenovou příchytku pro první hřebenáč. Hřebenáč nasuneme do příchytky a připevníme přes další příchytku vrutem do hřebenové latě. A tak postupujeme po celé délce hřebene. 

     

  17. A výsledek? Krásná a funkční střecha. 

     

 Pro konkrétní návod na montáž sledujte pokyny v naší technické příručce KM Beta a postupujte podle Pravidel pro navrhování a provádění střech CKPT Čech a Moravy. 

Často se ptáte: 

Kolik větracích tašek na střechu?

Počet kusů na běžný metr délky hřebene určujeme v závislosti od délky krokve a sklonu střechy. Můžeme přibližně vycházet z této tabulky:

Jak pokrýt střechu?

Pokud jste realizační firma, vaši pracovníci mohou absolvovat zaučení od našich zástupců. V případě, že jste investor, zašleme vám doporučení na konkrétní firmy, které s montáží naší krytiny mají zkušenost.

Čím řezat střešní tašky?

Pokud není možné střechy rozměřit na celé řady základních tašek, doporučujeme střešní tašky zkrátit vysokorychlostní úhlovou bruskou s adekvátním řezacím kotoučem). Tu běžně naleznete ve stavebninách.

Kolik tašek na metr?

Spotřeba střešních tašek je závislá od použité střešní krytiny. Při montáži střešních tašek Beta nebo Hodonka je třeba 10 ks na metr čtvereční, u tašek Rota spotřeba činí pouhých 8 ks na metr čtvereční. Pro zjištění spotřeby tašek právě na tu vaší stŕechu můžete využít naší webovou službu Kalkulaček materiálu. Zde zjistíte cenu a spotřebu materiálu a to včetně slev. Cenu materiálu můžete také zjistit z našeho aktuálního ceníku, který naleznete zde

 

 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat