Vyhledávání
Střecha od základu nová. Když rekonstrukce nestačí
Datum publikace
Sdílení

Eternitová krytina, přes kterou se dostávala voda do střešního pláště. Poškozené krovy i další prvky střešního pláště. Chybějící ztužující věnec. A k tomu odhodlání komplexně modernizovat celý dům po rodičích. Tomáš Franka zvolil nekompromisní řešení. Celá střecha musí dolů. V projektu té nové pak od začátku počítal s betonovou střešní krytinou Beta – v lesklé černé povrchové úpravě. Jak vypadala jeho cesta k novému bydlení?
 

Tomáš Franka vlastní dům v obci nedaleko Zvolena už 14 let. Dosud ale bydlí jinde. Teď přišel čas přebudovat ho na nový domov pro rodinu. „Celkový stav domu prakticky vylučoval pouhé opravy. Prošli jsme si tak celým procesem od statického posouzení přes projekt až po stavební povolení,“ vysvětluje výchozí situaci. A aby toho nebylo na jednoho investora málo, přidala se další starost – likvidace eternitu.

Postup odstranění eternitu

Vláknitý cement. V minulosti velmi často používaný materiál. Běžně se označuje – s odkazem na obchodní značku původního výrobce – jako eternit. A dodnes je možné ho spatřit ve formě šablon nebo vlnitých desek jako střešní krytinu na domech, chalupách a přístřešcích. Pokud tuto krytinu likvidujete, musíte dodržet několik pravidel. Eternit totiž obsahuje azbest.

Takže žádné shazování do kontejneru nebo na nákladní auto, ale opatrné snímání. Ze všeho nejdříve je nutné eternit velmi důkladně provlhčit. Poté opatrně odstraňovat jednu šablonu po druhé, lámání materiálu je nepřípustné. Krytinu je nutné ještě na střeše ukládat do igelitových obalů. „O specifikách likvidace eternitu jsme věděli, takže jsme vše svěřili odborné firmě, která vyřešila i likvidaci tohoto nebezpečného odpadu,“ vysvětluje Tomáš Franka.

TIP: Eternitovou krytinu můžete za předpokladu dodržení všech zásad a použití patřičných ochranných pomůcek odstranit svépomocí. Pokud nezměníte dispozici střechy, nepotřebujete k tomu ani stavební povolení. Podrobný popis celého procesu najdete v článku Eternit. Jak ho dostat dolů, co dát místo něj?

Co dát místo eternitu? Zvažte betonovou krytinu

 

Betonová střešní krytina Beta je pro svou oblibu nejdéle vyráběnou řadou v našem portfoliu. Neustále prochází úpravami s cílem zajistit maximální funkčnost, navíc je už k dispozici ve čtyřech povrchových úpravách od extra lesklé, hladké až po matnou. Barvu můžete vybírat ze sedmi variant. „S ohledem na okolní zástavbu a podle našeho vkusu nám vyšla jako nejvhodnější kombinace lesklé povrchové úpravy Briliant a černé barvy,“ uvádí Tomáš Franka důležité kritérium při volbě střešní krytiny.

INFO: Pokud vás zajímá, jak se změní celková hmotnost střešního pláště v případě náhrady eternitu betonovou střešní krytinou, udělali jsme výpočet za vás. Pokud vezmeme jako referenční příklad střechu se sklonem 30 až 40 stupňů, pak celková hmotnost jednoho čtverečního metru celé skladby pláště je 24 kilogramů. V případě betonové střešní tašky je to 30 kilogramů. Vzhledem k tomu, že každá střecha musí být konstruována tak, aby zvládal nápory větru a přívaly sněhu, je rozdíl v hmotnosti zanedbatelný a v praxi není nutné jej řešit.

Systémové řešení pro moderní střechu

Dalším důvodem, proč Tomáš Franka sáhl pro betonové střešní krytině KM Beta byla dostupnost tašek pro speciální funkce. Ty v tomto případě nejsou řešeny plastem, ale jsou rovněž betonové a ve stejné barvě a povrchové úpravě. Střecha je díky tomu barevně jednotná. A to nejen jako nová, ale i po letech – stejný materiál zaručuje rovnoměrné stárnutí. V případě tohoto projektu byly použity odvětrávací a anténní tašky, tašky kabelových prostupů a hromosvodové hřebenáče. „Slibujeme si od toho elegantní vzhled střechy a její stoprocentní funkčnost,“ uzavírá Tomáš Franka.

V rámci projektu na úpravu domu se změnila dispozice střechy. Z valbové na sedlovou. Střešní plášť, osazený spolu s konstrukcí na nově zhotovený ztužující věnec, navíc musel nabídnout možnost obytného podkroví, s kterým investor do budoucna počítá. Na kolik přijde nová střešní krytina, bylo velmi snadné. Orientační rozpočet je možné získat přímo na našich stránkách, stačí jen znát základní rozměry. Jde sice o orientační výpočet, ale vzhledem k zahrnutí všech doplňků a příslušenství je velmi dobře použitelný. Navíc vše trvá několik minut. 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

 

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat