Vyhledávání
Jak vypadá moderní střecha? Dva pláště, teplá podšívka, funkční prádlo
Datum publikace
Sdílení

Hlavní funkce střechy je jasná. Chránit před větrem, deštěm nebo sněhem. Kromě toho ale může výrazně ovlivnit tepelnou a akustickou pohodu v domě. V neposlední řadě má potenciál ovlivnit vzhled a využitelnost prostoru v podkroví. Aby se tak stalo, musí být šikmá střecha tvořena několika vrstvami. A podobně, jako je tomu v případě vašeho oblečení, i tady má každá z nich svou specifickou funkci. Co vše se tedy musí vejít mezi střešní krytinu a podhled?

Návrh střešní konstrukce vždy řeší projektová dokumentace. Přesto existují důvody, proč by i laik, v tomto případě v roli investora, měl mít o jednotlivých vrstvách alespoň základní znalost. Umožní mu to ve spolupráci s projektantem definovat vlastnosti střechy podle svých představ, ovlivnit její funkčnost a posoudit finanční náročnost zvoleného řešení.

Základem každé šikmé střechy je její nosná konstrukce. Má tři hlavní úkoly – nést střešní plášť, přenést zatížení do svislých konstrukcí domu a definovat vnitřní prostor pod střechou. Navrhuje se v několika různých provedeních od klasické soustavy krokví až po příhradové vazníky. To, jaká bude v tom vašem případě, navrhne projektant, který musí mimo jiné zohlednit i místní klimatické podmínky.

TIP: Snahou KM Beta je co nevíce usnadnit cestu k vlastnímu bydlení. Proto jsme zavedli novou službu a nabízíme zákazníkům zprostředkování i dalších materiálů od ryze českých firem. Například tesařských prvků pro střechy. Cenu zjistíte pomocí naší kalkulačky.

Co je pod taškou? Skladba šikmé střechy

Samotná skladba střechy, vzato z vnější strany, začíná krytinou. Jde o prvek, který má spolu s tvarem rozhodující vliv na vzhled střechy a vlastně celého domu. V jejím výběru má investor velkou svobodu, může dát na své osobní preference – v každém případě je ale ideální vše rozhodnout ještě před zpracováním projektové dokumentace.

  • Krytina

Výhodou betonové střešní krytiny KM Beta je možnost volby ze tří tvarových řad, až čtyř povrchových úprav od lesklé po matnou.  A k tomu sedm barev. Dalším benefitem systémového řešení KM Beta jsou doplňky, které umožňují instalaci fotovoltaiky, kolektorů, antén a podobně. Tyto prvky jsou ze stejného materiály – tedy betonu – jako základní tašky. Včetně identické povrchové úpravy. To zvyšuje estetickou hodnotu střechy, což platí i po mnoha letech.

  • Latě a kontralatě

Pod samotnou krytinou jsou střešní latě, obvykle průřezu 60x40 mm, na nichž je střešní krytina položena. Kotveny jsou ke kontralatím, které se umisťují souběžně s krokvemi. Výška kontralatě je určena požadavkem na větrací mezeru mezi plášti. Vrchní plášť střechy tvoří krytina, spodní pak podstřešní fólie, tedy DHV vrstva. „Nejčastěji se volí varianta kontralatí s výškou 40 mm a šířkou 60 mm, což je dostatečné z hlediska větrání střechy a statiky a zároveň bezpečné pro uchycení k podkladu,“ vysvětluje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

  • Doplňková hydroizolační vrstva

Další součástí střechy je doplňková hydroizolace (DHV). Umisťuje se pod kontralatě. Její role je patrná z názvu – chrání před vlhkostí to, co je pod ní. V první řadě před větrem hnaným deštěm a prachovým sněhem nebo vzlínající vodou z tajícího ledu a kondenzátem. Použít můžete například hydroizolační fólii KM Beta 150 TT.

„Typicky jde o případy, kdy bude využíváno podkroví. Používá se i tehdy, pokud není dodržen bezpečný sklon pro vybranou střešní krytinu nebo když je střecha konstrukčně náročná – obsahuje vikýře, složitější úžlabí, střešní okna a podobně,“ říká Vlastimil Sova.

Prostor mezi hydroizolací a krytinou je odvětrávaný. Úkolem této vzduchové mezery je odvádět vlhkost, které se tam může dostat třeba kondenzací na rubu krytiny, tak i přes tepelnou izolaci z interiéru. Během letních měsíců pak dokáže i odvádět teplo. „Tady je důležité, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu v oblasti okapní hrany a následně jeho odvod prostřednictvím větracích tašek a větraného hřebene.

TIP: Pokud chcete získat komplexní podporu výrobce, nechte si spočítat projekt na váš dům od nás. Na adrese www.kmbeta.cz/kalkulacky najdete dvě možnosti. Buď zcela přesný výpočet podle projektu nebo orientační – v tomto případě zadáte jen základní parametry a vyberete matriály. V obou případech jsou do výpočtu zahrnuty všechny potřebné prvky. 

  • Tepelná izolace střechy

V okamžiku, kdy rozhodujete o zateplení střechy, je nutné položit si hned dvě otázky. Kolik a kam? Na první otázku vám odpoví normou požadované hodnoty součinitele prostupu tepla. Podle toho, do jaké energetické kategorie vaše stavba spadá, zvolíte odpovídající druh a sílu izolantu. Zbývá tedy druhá otázka. Kam? Máte tři možnosti. Dosud nejběžnější – a dnes již nedostatečná metoda – je vkládání izolace mezi krokve. Existují ale i jiné přístupy – nadkrokevní a podkrokevní izolace střechy. Trendem, motivovaným zjevnými výhodami, se ale nyní stává nadkrokevní tepelná izolace. Jaká je její skladba? Všechny prvky se v celistvé vrstvě umísťují nad krokve, pod hydroizolační (DHV) folii.

„Benefity nadkrokevního zateplení spočívají v tom, že izolace není ničím přerušena. Díky řazení jednotlivých vrstev a použitým materiálům, zajišťuje vyšší bezpečnost v otázkách parotěsnosti, vzduchotěsnosti a zároveň eliminuje riziko vzniku tepelných mostů,“ shrnuje Vlastimil Sova. Pozitivní dopad má toto řešení i na akustickou pohodu v domě. Za zmínku určitě stojí i získání prostoru v podkroví, pohledově přiznané dřevěné prvky (trámy, krokve) v interiéru nebo rychlá montáž.

  • Parozábrana

Zásadní funkci ve střešním souvrství plní hlavní vzduchotěsnící a parozábranná vrstva z interiérové strany. Zamezuje prostupu vodní páry do konstrukce střechy a vzniku poruch způsobovaných vlhkostí. Tvořit ji může vnitřní omítka, různé materiály ve formě folii a pásů nebo impregnované desky na bázi dřeva.

Co dál?

S šikmými střechami souvisejí desítky dalších témat. Kromě již zmíněného jde například o přípravu pro instalaci fotovoltaiky, protisněhová opatření, zabezpečení přístupu nebo vytváření prostupů pro odvětrání. Pokud vás to zajímá, podívejte se na naše další články v sekci Tipy a triky.

Často se ptáte: 

Co je šikmá střecha? 

Šikmá střecha je ta, která má alespoň jeden sklon, čím se odlišuje od střechy ploché. Poznáte ji také podle trojuhelníkového štítu. Existují různé typy šikmých střech od sedlové, mansardové, pultové až po valbovou. 

Čím se zatepluje střecha? 

Nabízí se polystyren, pěnová izolace, minerální vlna. Volba závisí od specifických podmínkách stavby a požadavcích na tepelnou izolaci. 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu