Vyhledávání
Kolik stojí nová střecha? A co za své peníze dostanu? Počítejte s námi
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Sdílení

Jaká je užitná hodnota? Co získám v základní výbavě? Kolik stojí doplňky? Jaké jsou reálné zkušenosti z provozu? A taky – líbí se mi tvar a barva? To jsou typické otázky, které si kladete před nákupem auta. „A úplně stejný princip platí v případě, kdy řešíte novou střechu. Jen s tím rozdílem, že tady očekáváte životnost minimálně v desítkách let,“ říká oblastní ředitel prodeje KM Beta Ing. Lubomír Horáček. Pokud máte na jazyku námitku, že auto je mnohem složitější a plné technologií, je to o důvod víc pokračovat ve čtení. Střecha úsporného a komfortního domu totiž musí plnit daleko více funkcí než bylo běžné v minulosti.

V úvodu zaznělo, že u střechy kalkulujeme s životností v desítkách let. Jaké jsou ale základní předpoklady, aby tak tomu skutečně bylo? Vše začíná výběrem materiálu střešní krytiny. Pokud se bavíme o šikmých střechách, jde o tři základní typy – betonová nebo pálená taška a plechová krytina. Každá krytina má svá specifika daná vlastnostmi materiálu. Očekávání jsou ale stejné – krytina musí být mechanicky odolná, snášet mráz i UV záření,“ vysvětluje Lubomír Horáček. A aby byl výčet úplný, je potřeba myslet i na morální životnost. Každý materiál se v čase mění jinak, patinuje.

Proč dát na střechu beton…

Pokud jde o mechanickou odolnost a životnost, lze beton bezesporu – mezi ostatními stavebními materiály – označit za premianta. I svůj vzhled mění jen velmi pozvolna. A stejné vlastnosti logicky přebírá i krytina z něj vyrobená. „Proto na její funkčnost můžeme dát v KM Beta záruku 50 let. Navíc s vědomím toho, že reálná životnost je ještě daleko vyšší. U betonové krytiny nedochází vlivem dlouhodobých účinků teploty a vlhkosti k nežádoucím změnám tvaru,“ říká Lubomír Horáček.

 

 

Prověřeno léty i solí

Dlouhá životnost tašek se přitom neopírá jen o výpočty nebo simulace. Vychází i z praktických poznatků. První betonová taška byla vyrobena už v polovině 19. století v Německu. Ve třicátých letech 20. století začala masivní průmyslová výroba v Anglii a řada střech z té doby slouží dodnes.

Desítky let zkušeností má s výrobou betonové střešní krytiny i KM Beta – první palety tašek opustily kyjovský závod v minulém století. Navíc díky exportu existují poznatky i z prostředí, které životnost prověří v extrémnějších podmínkách, než jsou v Česku nebo na Slovensku. Například apartmány přímo u moře v Chorvatsku. Jejich stavba se realizovala před více než 30 lety. „Přitom dnešní produkt prošel od té doby nespočtem inovací zvyšujících jeho užitnou i estetickou hodnotu,“ doplňuje Lubomír Horáček.

Povrchová úprava? Mechovou chce málokdo

Pomáhá předcházet výskytu mechů a lišejníků. To je jedna z funkcí povrchové úpravy. „Pokud není povrch hladký, ulpívá na něm prach, který odolá i dešti. Následně se objeví mechy a lišejníky, což je pro většinu majitelů jev nežádoucí. Speciálně pro zastíněné střechy nebo do míst s blízkostí vzrostlých stromů doporučujeme extra hladkou povrchovou úpravu,“ přidává podrobnosti Lubomír Horáček.

 

 

Pro přesný výpočet metr nestačí

Po výběru materiálu, vzoru a povrchové úpravy přichází na řadu ta hlavní otázka – kolik to bude stát. Na první pohled jednoduchý postup, v podobě ceny za metr čtvereční, u střech nefunguje. Tento výpočet se totiž může od reality výrazně lišit. „Základní betonové nebo pálené tašky – potažmo tabule plechu – jsou jen jednou položkou. Potřebujete zajistit odvětrání, prostupy pro antény, kabely či kolektorové hadice, vyřešit bezpečný přístup na střechu. Pak jsou speciální prvky pro hřebeny, nároží a podobně. Takže hodně záleží také na typu šikmé střechy,“ upozorňuje Lubomír Horáček.

ZAJÍMAVOST: Trochu úsměvné, ale pro ilustraci zajímavé, je srovnání cen stylizovaného kohouta na hřeben. Ten z cihlářské hlíny je o zhruba 40 procent dražší než jeho „betonový kolega“.

Spočítá to i laik? Do deseti minut

Díky webovým aplikacím KM Beta ano. Pokud máte projektovou dokumentaci, stačí ji elektronicky poslat. V takovém případě je nacenění přesně podle projektu. Existuje ale i řešení pro ty, kdo zatím tak daleko nejsou. Na našem webu jsou k dispozici výpočtové aplikace pro všechny, kteří chtějí rychlou orientační kalkulaci. Po zadání několika údajů se vygeneruje seznam všech prvků, jejich počtu a celková cena. V případě střech to vypadá tak, že si vyberete některou ze tří řad krytiny, až sedmi barev a čtyř povrchových úprav. Pak následuje výběr tvaru, zadání rozměrů, definování počtu střešních oken. Do deseti minut máte vše hotové.

TIP: Kalkulačky naleznete zde. Dostupné jsou pro betonovou střešní krytinu Beta, Rota a Hodonka, zdicí systémy Sendwix a Profiblok, podlahy ze sádrového litého potěru a omítky.

 

 

Na co dalšího je nutné pamatovat?

Uchycení antény, odvětrání kotle nebo kanalizace či prostupy pro kabely FVE panelů nebo hadic kolektorů. S tím vším je potřeba počítat od začátku. I v tomto směru vám může pomoct naše webová aplikace tím, že vám nabídne položky z celého sortimentu. Dříve se pro tyto účely používaly speciální prvky v plastovém provedení. I dnes jde o zcela funkční řešení. Jenže plast hůře odolává UV záření, ztrácí svou původní barvu a tím narušuje vzhled střechy. Proto u drtivé většiny doplňků existují i varianty z betonu. Při jejich využití bude střecha vizuálně celistvá i desítky let po kolaudaci.

INFORMACE: KM Beta má řešení i pro situace, kdy je potřeba změnit sklon střechy, typický případ u mansard. U řady Beta je k dispozici střešní lomená taška ve všech nabízených barvách, stejně jako povrchových úpravách. Vyrábí se na míru, podle požadovaného úhlu lomu. V nabídce jsou samozřejmě i prvky pro realizaci pultové střechy – tedy především hřebenový těsnicí prvek, pultová okrajová a základní betonová taška.

Detaily, které mohou rozhodnout

Součástí stavby a její ceny je i doprava. Pokud jde o pár pytlů maltové směsi, lepidla nebo kusové zboží, většina stavebníků si dopravu řeší vlastními silami. Pokud jde o střešní krytiny, pak existuje prakticky jediné řešení – dopravu si objednat. Především kvůli možnosti skládání palet hydraulickou rukou. V případě odběru přímo od nás je běžný termín dovozu od 5 do zhruba 10 pracovních dnů. A hlavně – od pěti palet je doprava autem s hydraulickou rukou zdarma.

Na druhou stranu máme v nabídce i prémiové dodání. A to ve třech variantách. V konkrétní den, v přesnou hodinu nebo do 24 hodin. Sazebník nadstandardních služeb se pohybuje od 3 000 do 6 000 korun. Dodávka materiálu v jasně stanoveném termínu se vyplatí především v případě provázání s reálným průběhem výstavby. Z auta putuje rovnou na stavbu, odpadají starosti s ukládáním a skladováním…

Často se ptáte: 

  • Kolik stojí nová střecha na dům

Cena nové střechy na dům závisí na mnoha faktorech. Celkovou cenu ovlivňuje výběr doplňků a specifický typ střechy. Nejlepší je vypracovat cenovou nabídku na míru, která zahrnuje všechny vaše požadavky. Můžete nám poslat svůj projekt prostřednictvím Kalkulačky materiálu podle projektu, nebo pokud projekt ještě nemáte, můžete si cenu střechy spočítat pomocí Kalkulačky materiálu bez projektu.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu