Nežádoucí zvuk. Takto jednoduše, dvěma slovy, lze výstižně charakterizovat pojem hluk. Odhalení jeho zdrojů a sjednání nápravy je už ale obtížnější. Hluk se může totiž šířit nejen přímo, vzduchem, ale také konstrukcemi. Výčet jeho zdrojů je pak ještě pestřejší. Od dopravy přes vzduchotechniku až po sousedy či spolubydlící. Proto je nutné věnovat tichu pozornost už při výběru pozemku, zvolit materiály, které hluk odrazí či naopak pohltí, a pohlídat si detaily.
Jediné, co na svém domě nezměníte, je to, kde stojí. Pečlivým výběrem pozemku tak začíná každá stavba a požadavek na akustickou pohodu je jedním z kritérií. K tomu, abyste byli v obraze, ale nestačí vaše uši a oči. Konkrétní lokalitu si musíte načíst v územně plánovací dokumentaci. Záměry na stavbu bytových a rodinných domů se totiž posuzují také z pohledu ochrany před případným hlukem.
Územně-plánovací dokumentace. Tou rozhodně začněte. Dozvíte se v ní nejen to, zda je na pozemek možné umístit stavbu, ale obsahuje i informace o případném ovlivnění lokality hlukem. V takovém případě po vás orgán ochrany veřejného zdraví, nejčastěji krajské hygienické stanice, bude požadovat dodržení limitů hluku v chráněném venkovním prostoru stavby. V podstatě jde o to, abyste se ve vzdálenosti dvou metrů od oken budoucího domu vměstnali do tabulek hlukových limitů.
POZOR: Splnění limitů, které jsou stanoveny zvlášť pro denní a noční dobu, je důležité hlavně pro vás. A ideálně s dostatečnou rezervou. Platí, že pokud zdroj hlukové zátěže existoval už před stavbou, leží veškerá odpovědnost za ochranu na stavebníkovi.
Když už budete věnovat čas nahlížení do územního plánu, podívejte se i na to, co obec připravuje. Tedy na dosud nerealizované záměry. Potenciálně může jít o nepříjemné zdroje hluku. Ať už stacionární, v podobě areálu pro výrobu nebo skladování, nebo liniové – nové silnice, tramvajové trati a podobně. V takovém případě je sice za protihluková opatření odpovědný investor, ale případný dopad na lokalitu nikdy nelze zcela vyloučit.
TIP: Orientační představu o tom, jaká hluková zátěž se týká právě vás, lze získat online z hlukových map, které provozuje ministerstvo zdravotnictví. Vyčtete z nich nejen rozsah, ale i původ hluku – silnice, železnice nebo třeba průmysl. Mapy jsou k dispozici zde.
Pro pochopení toho, jak s hlukem bojovat, je nutná alespoň základní teorie. Platí, že zátěž daného místa je součtem složek hluku šířených vzduchem a konstrukcí. Ideálním příkladem je ukázat si to na konkrétním příkladu. Třeba silnici, která vede kolem pozemku. Zvuk se k vám dostane přímo, tedy vzduchem. Před ním se chráníme stavebními materiály, u kterých sledujeme parametr vzduchové neprůzvučnosti.
Existuje ale i další možnost. Vibracemi. Ty se snadno šíří ve všech běžných materiálech a také v zemině. „Tyto vibrace pak způsobují sekundárně vyzářený hluk v interiérech budov. Vyzařování této akustické energie probíhá zejména pomocí membránových plochých konstrukcí jako jsou stropy, stěny nebo okna,“ vysvětluje Ing. František Dolejší z akreditované laboratoře Studio D-akustika.
Můj dům, můj hrad. Přeneseně to můžeme vztáhnout i na boj s hlukem. „Obecně platí, že čím je materiál těžší, tím je vzduchová neprůzvučnost vyšší. To je základní pravidlo, fyzika. Třeba extrudovaný polystyren, používaný na zateplení, navzdory často rozšířenému mínění nefunguje z pohledu akustiky takřka nijak. Potřebujete hmotu, od které se hluk přicházející zvenčí odrazí,“ vysvětluje František Dolejší jednu z podstat stavební akustiky.
Nejen v tomto ohledu vynikají vápenopískové bloky Sendwix. Jejich objemová hmotnost se pohybuje od 1 400 až 2 000 kg/m3. Ve srovnání s jinými běžně používanými zdicími systémy jde o hodnotu jen těžko hledající konkurenci. Tomu pak odpovídají i parametry pro vzduchovou neprůzvučnost, tedy schopnost nepropustit hluk. A nejde jen o čísla v technickém listu. Akustické parametry bloků Sendwix nejsou stanoveny výpočtem, ale potvrzeny měřením.
V akreditované laboratoři Studio D-akustika bylo postupně postaveno několik stěn, u kterých odborníci prověřovali vzduchovou neprůzvučnost. Například u stěny z bloků Sendwix 8DF-LP-AKU tloušťky 240 mm naměřili hodnotu 57 decibelů. Co to v praxi znamená? Pokud vezmeme v potaz údaj o tom, že rušná ulice vykazuje 70 decibelů, pak se teoreticky za stěnu dostane 13 decibelů. Pro šepot se přitom uvádí kolem 30 decibelů.
Po změření laboratorní vzduchové neprůzvučnosti tým Studia D-akustika provedl ještě další test. Stěna byla záměrně oslabena špatným provedením zásuvek i drážek pro elektroinstalaci. I v tomto případě byla norma bezpečně překročena hodnotou 56 decibelů. „Když je základní stěna těžká, lépe se s tím pracuje, prostor pro případnou chybu z pohledu akustiky je malý,“ popisuje František Dolejší.
ZAJÍMAVOST: Pokud chceme sílu hluku srovnávat, není to tak jednoduché jako třeba v případě délky a metrů. Decibel je obecně logaritmická poměrová jednotka. Nárůst hlučnosti o 3 decibely tak v praxi znamená hluk dvojnásobný. Pro lepší pochopení se hladina hluku často připodobňuje k běžným činnostem. Šum listí má přibližnou hodnotu 20 decibelů, tichý hovor 40 dB, hlasitý hovor 60 dB, pneumatická sbíječka 100 dB…
Na to, že hluk se k vám může dostat nejen přímo, tedy vzduchem, ale i vibracemi skrze konstrukce, jsme již upozornili. Co si tedy pohlídat dále? Pokud jde o hluk v interiéru, ten se skládá ze součtu hluku pronikajících z venkovního prostředí a hluků vznikajících v objektu samém. Nejčastěji skloňovaným pojmem je kročejový hluk. Jak z názvu vyplývá, jeho původcem je chůze nebo dupot. Dále pak o hluk z pevně spojených technických zdrojů dále šířený konstrukcí – třeba vibrace vzduchotechniky, jednotky tepelného čerpadla a podobně. Základním předpokladem pro eliminaci kročejového hluku jsou správná skladba a provedení podlahy.
KM Beta je výrobcem kompletního materiálu pro celou hrubou stavbu, od stěn až po střechu. I ve fázi, kdy nemáte projekt, si můžete zkusit namodelovat, na kolik vás dům přijde. Nabízíme totiž webovou aplikaci, která vám umožní velmi snadno a intuitivně generovat orientační cenové náklady podle vámi zadaných parametrů – půdorys, vnitřní dispozice, velikost a tvar střechy a podobně. Už ve fázi výběru pozemku tak získáte slušný základ pro představu o tom, jak vysoká hypotéka bude potřeba…
V zásadě existují dvě disciplíny. Stavební akustika a prostorová akustika.
Stavební akustika
Řeší, jak použitím vhodných materiálů zastavit přímo, tedy vzduchem šířený hluk. V takovém případě mluvíme o vzduchové neprůzvučnosti, schopnosti zvuk odrazit. Tuto roli plní především obvodový plášť domu, tedy stěny a výplně stavebních otvorů.
Prostorová akustika
Zabývá se hlukem uvnitř, ten se skládá ze součtu hluku pronikajících z venkovního prostředí a hluků vznikajících v objektu samém. Nnejčastěji skloňovaným pojmem je kročejový hluk. Jak z názvu vyplývá, jeho původcem je chůze nebo dupot. Dále pak o hluk z pevně spojených technických zdrojů dále šířený konstrukcí.
Začtěte se do některého z našich předchozích článků:
Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.
Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.
Chci slevu