Jednovrstvá zatíraná omítka je určena k ručnímu provádění povrchových úprav jádrových omítek ve vnějším i vnitřním prostředí. Je vhodná i k úpravě hladkých minerálních podkladů a k provádění…
Více
Jednovrstvá zatíraná omítka je určena k ručnímu provádění povrchových úprav jádrových omítek ve vnějším i vnitřním prostředí. Je vhodná i k úpravě hladkých minerálních podkladů a k provádění povrchových úprav na vyztužené vrstvě kontaktního zateplovacího systému.
Vyrábíme ji v pytli 40 kg.
Jak se nanáší Jednovrstvá zatíraná omítka?
Příprava podkladu
Podkladní jádrová omítka musí být vyzrálá a objemově stálá. Musí být dostatečně pevná a soudržná, zbavená volných částí, především prachu, mastnot a nesmí být zmrzlá. Podklad z jádrové omítky nebo stěrky v kontaktním zateplovacím systému opatřete vhodným penetračním nátěrem. Silně nasákavé plochy penetrujte 2x. Hladké podklady se musí opatřit spojovacím můstkem např. OM-209.
Zpracování
Omítku připravíme smícháním suché směsi s předepsaným množstvím vody ve vhodné nádobě pomocí vrtačky s malými otáčkami za použití míchacího nástavce. Dobu míchání volíme tak, aby došlo k úplnému promíchání suché směsi a vody. Rozmíchaná směs se natahuje ručně nerezovým hladítkem na hladké stěny z pórobetonu, vápenopískových bloků. První vrstvou provedeme zaplnění spár nerovností a sjednotíme podklad. Po zaschnutí provedeme konečné nanesení omítky. Po zavadnutí hladíme molitanovým hladítkem bez namáčení plstěným hladítkem nebo houbou. Hladítko pouze otíráme navlhčenou štětkou a opět roztočíme molitanovým hladítkem. Při nanášení na jádrové omítky necháme zavadnout a hladíme molitanovým hladítkem bez namáčení nebo roztočíme filcem na mokro a poté uhladíme molitanem. V místech přechodu jednotlivých materiálů instalačních drážek nebo rohů a ostění musíme vytvořit armovací vrstvu s použitím sklotextilní armovací mřížky a uhladíme hladkou stranou hladítka. Zrání omítky se počítá minimálně 1 mm/1 den. Další povrchovou úpravu lze nanášet až po dokonalém vyzrání omítky.
Všeobecné pokyny
Maltu nezpracovávejte za teplot vzduchu a zdících prvků pod 5°C. Čerstvé zdivo je třeba chránit proti předčasnému vysychání, vyloučením průvanu, přímého slunečního záření a nepříznivými povětrnostními účinky vyvolanými silným deštěm, nárazovým větrem a účinky mrazu. Je zakázáno dodatečné přidávání cizích látek a prosévání směsi, nezpracovávat již tuhnoucí směs. Pro záměsovou vodu používat pitnou vodu nebo vodu odpovídající normě EN 1008.
Méně