Samonivelační sádrová stěrka - 25 N/mm² je finální a vyrovnávací podlahová stěrka ze síranu vápenatého pro normální zátěž pro podlahové krytiny při výstavbě bytů, kanceláří apod.
Provádí se jako…
Více
Samonivelační sádrová stěrka - 25 N/mm² je finální a vyrovnávací podlahová stěrka ze síranu vápenatého pro normální zátěž pro podlahové krytiny při výstavbě bytů, kanceláří apod.
Provádí se jako sdružená vyrovnávací vrstva na beton nebo jako potěr.
Na lehké betony se provádí v min. tloušťce 10–15 mm.
Jak se nanáší Samonivelační sádrová stěrka - 25 N/mm²?
Příprava podkladu
Podklad musí být dostatečně rovný, pevný a soudržný, zbavený volných částí, především prachu, mastnot a nesmí být zmrzlý. Hrubší nečistoty a krusty cementového mléka je vhodné odstranit broušením nebo vysátím. Veškeré praskliny a prohlubně nad 20 mm je nutné předem vyspravit. Dilatační spáry v podkladu je nutné vyplnit (zatmelit, nebo zalít předem stěrkou). Průběh dilatačních spár se musí vyznačit tak, aby mohly být po aplikaci stěrky proříznuty a tím opětovně přiznány. Při aplikační tloušťce vrstvy větší než 15 mm je nutné oddělit svislé konstrukce dilatační páskou. Očištěný a vyspravený podklad se opatří penetrací.
Aplikace
Aplikuje se na většinu běžných podkladů jako jsou betony, kámen, cihelná a keramická dlažba. Nanáší se v tloušťkách 2 – 30 mm v jedné nebo více vrstvách. Optimální je tloušťka 5 mm v závislosti na zatěžování plochy. Je rovněž vhodná pro podklady se zabudovaným podlahovým topením a pro zalévání topných kabelů a rohoží podlahového elektrického topení. Ve vlhkých provozech je nutné povrch chránit hydrofobizačními nátěry.
Zpracování
Stěrka se připraví mísením ve vědru tak, že se do vody přidává suchá směs (podle návodu výrobce) a současně se míchá vrtulovým mísidlem cca 1 – 2 minuty s frekvencí otáček 400 – 600 ot/min., dokud nevznikne tekutá homogenní směs. Tato se ponechá cca ½ min odstát a při pomalejších otáčkách se domíchá. Před aplikací stěrky se provádí kontrola konzistence. Kontrola aplikační konzistence jak při ručním i strojním se provádí zkouškou rozlivu podle EN 12706. Tato směs se pomalu rozlije na podkladní vrstvu a podle potřeby se dorovná do požadované tloušťky pomocí zubového hladítka a průběžně se odvzdušní ježkovým válečkem, který napomáhá odvzdušnění a její nivelizaci. V případě, že se provádí strojní aplikace musí se míchání provádět ve dvoustupňové míchačce např. M-Tec Duo-Mix nebo PFT s příslušenstvím doporučeným výrobcem pro aplikace samonivelačních hmot. Teplota vzduchu při míchání a aplikaci a v době zrání by měla být v rozmezí + 5 až + 30 °C (platí pro aplikovaný materiál, podklad i okolní prostředí). Předepsané teplotní podmínky je nutné dodržet minimálně v následujících 7 dnech po aplikaci. Čerstvě nalitou stěrku musíte chránit po dobu 24 hodin před prudkým vyschnutím a dalšími vlivy, jako je průvan, přímý sluneční svit, sálavé teplo z topidel apod. Při lití stěrky ve více vrstvách je možné další vrstvu lít až po 24 hodinách po nalití předchozí vrstvy.
Zatěžování a vysychání
Povrch je pochůzí cca po 4 hod. po aplikaci, plné zatížení pro položení podlahových krytin lze provádět až po vyschnutí stěrky na požadovanou hodnou. V běžných podmínkách stěrka vyžaduje pro vyschnutí na rovnovážnou vlhkost 1 den na tloušťku 1–2 mm. Povrchové úpravy, které nepropouští páru, vyžadují zbytkovou vlhkost ve hmotě <0,5 %, paropropustné vyžadují zbytkovou vlhkost ve hmotě <1,0 %
Všeobecné pokyny
Maltu nezpracovávejte za teplot vzduchu a zdících prvků pod 5°C. Je zakázáno dodatečné přidávání cizích látek a prosévání směsi, nezpracovávat již tuhnoucí směs. Pro záměsovou vodu používat pitnou vodu nebo vodu odpovídající normě EN 1008.
Méně