Potřeba snížit náklady na provoz domu, snaha chovat se ekologicky, touha vydat se na cestu k energetické nezávislosti. Ať už je motivace k pořízení fotovoltaických panelů jakákoliv, výsledkem je, že fotovoltaika na střeše je k vidění stále častěji. Rychlému tempu instalací napomáhají i dotace. Před jednáním s distributorem, dodavatelskou firmou a studováním podmínek programu Nová zelená úsporám je ovšem nutný ještě jeden krok.
A jde o krok z kategorie těch nejdůležitějších. V případě starších střech je to posouzení reálného stavu. U novostaveb pak zjištění informací o systémovém způsobu instalace FVE panelů s pomocí speciálních prvků přímo od výrobce střešní krytiny. Ukážeme si, jak postupovat a na co se v obou případech zaměřit.
„V případě starších staveb je základní úvaha jednoduchá, ale velmi často se na ní zapomíná. Životnost fotovoltaických panelů je 25, klidně až 30 let. Je tedy nutné vědět, zda totéž vydrží i střecha,“ připomíná konzultant KM Beta Lukáš Bláha. Odborník musí posoudit stav tašek, střešní fólie a zhodnotit kondici celé konstrukce. „Případná demontáž panelů, oprava střechy a zpětná montáž výrazným způsobem zamávají s návratností, nehledě na riziko poškození během prací,“ dodává.
Důležité je zaměřit se i na okapní plechy a funkčnost všech prvků. „Stavebnictví se vyvíjí. Technologie i znalosti se za 20 let výrazně posunuly. Při posuzování stavu tak můžeme dojít k závěru, že střecha podle dnešních kritérií už vlastně nefunguje a v perspektivě dalších 20 let nastanou problémy,“ doplňuje.
TIP: Pokud chcete pomoct s posouzením stavu střechy a získat tipy a rady pro další postup, obraťte se na nás. Na www.kmbeta.cz/kontakt si vyhledáte nejbližšího konzultanta, který může doporučit kvalitní realizační firmu.
U starších střech je nutné posoudit i stav krytiny. Betonová taška má záruku 50 let, faktická životnost je zhruba dvojnásobná. Pokud ale má být na střeše fotovoltaická elektrárna, je potřeba zevrubná prohlídka. Mechanické defekty nemusejí být na první pohled patrné. A v okamžiku, kdy taková místa překryjí panely, už nebudeme na postupující poškození schopni reagovat – jednoduše proto, že nebude vidět.
Dobrou zprávou je, že do starých střech je možné relativně snadno doplnit soudobé tašky. Platí to i pro nejčastěji používanou Betu, která se vyrábí od roku 1983. „Máme vyzkoušené postupy, jak kombinovat starší a nové provedení bez vlivu na funkčnost,“ přidává Lukáš Bláha tip pro majitele starších domů.
O mnoho snazší výchozí pozici mají majitelé novějších staveb. Případně ti, kdo s instalací FVE panelů na střechu počítají rovnou při realizaci domu. Ovšem i tady platí, že před oslovením realizační firmy je vhodné obrátit se na výrobce krytiny.
V KM Beta přitom máme systémové řešení. „V případě použití tašek Beta nebo Hodonka jsou při montáži panelů k dispozici kolektorové tašky, kabely lze přes střechu elegantně a bezpečně převést taškou kabelových prostupů a tak dále. Odpadá tak improvizace a vše lze připravit na míru dopředu,“ říká s tím, že speciální tašky lze použít i dodatečně pro starší střechy. Není tak nutné používat univerzální háky, jejichž instalace je spojená s broušením tašek, protahovat kabely přes odvětrání nebo používat plastové doplňky.
Pokud máte vyřešeno to hlavní, tedy střechu, můžete se pustit do instalace a vyřizování dotace z programu Nová zelená úsporám. Podrobné informace získáte na speciálních stránkách Státního fondu životního prostředí. Vybrali jsme to hlavní.
Na střeše rodinného domu by neměla být fotovoltaická elektrárna o výkonu vyšším jak 10 kWp a to z důvodu, že do tohoto výkonu není povinnost licence pro její provozování. Jen pro názornou představu – takto výkonná elektrárna by musela mít na střeše 28 solárních panelů. Při standardním rozměru 1 650 × 995 mm by to představovalo plochu zhruba 46 m2.
Na základní instalaci o výkonu 2 kWp se standardním měničem 40 000 Kč, s hybridním pak 60 000 Kč. Pokud je součástí tepelné čerpadlo, pak dotace činí 100 000 Kč. Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu pak získáte 10 000 Kč.
Dotace je možná jen na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou.
Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v domě. Žádosti lze podávat před, v průběhu i po realizaci. Dotace je vyplácena vždy po doložení proplacení celkové ceny za dodávku a instalaci elektrárny a potvrzení o připojení k síti.
Základními dokumenty pro podání žádosti a doložení realizace jsou doklady o uhrazení celkové smluvní ceny za instalaci, zpráva o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu, dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků a fotodokumentace.
Začtěte se do některého z našich předchozích článků:
Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.
Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.
Chci slevu