Vyhledávání
Jak vyřídit stavební povolení bez problémů
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Sdílení

Chystáte se splnit si svůj sen o rodinném domu, který si postavíte na míru tak, aby splňoval všechny vaše nároky? Pak budete potřebovat stavební povolení. Co do rychlosti vyřizování stavebního povolení patří Česká republika celosvětově bohužel dlouhodobě k těm nejpomalejším zemím. Budete si muset počkat řadu měsíců. Přečtěte si náš článek a budete připraveni na všechny překážky a potíže, které vás na cestě ke stavebnímu povolení můžou potkat.

Naše země bohužel není zrovna rájem pro stavební průmysl – na stavební povolení se u nás čeká i přes 4 měsíce a v rychlosti jeho vyřízení jsme až na 157. místě na světě. Proto není od věci začít se sháněním razítek co nejdříve, abyste nepřišli o cenné týdny, až budete muset zpětně žádat o souhlasné stanovisko u památkářů, hygieniků, správce sítí, hasičů či na odboru životního prostředí.

Prolustrujte si důkladně stavební pozemek, který kupujete

Pohled na dům z vápenopískové zdiva

Našli jste báječný pozemek za super cenu, který prodejce inzeruje jako stavební? Naše rada zní: důvěřujte, ale prověřujte. Než ho koupíte, ověřte si na územním plánu obce, že se na něm skutečně dá stavět objekt určený k bydlení a že pozemek není veden například jako zahrada či zemědělská půda. Relevantní informaci, zda se na pozemku dá stavět, nehledejte na katastru nemovitostí, jak vám možná budou radit různí rádoby odborníci, ale pouze v územních plánech, které dnes už bývají často digitalizované, takže je pro danou obec můžete najít online.

Zároveň doporučujeme zjistit, jestli v dané obci není z nějakého důvodu stavební uzávěra. V takovém případě to znamená „stop stav“ pro veškerou výstavbu a vy byste se snadno mohli dostat do situace, že sice máte pozemek, ale přinejmenším po nějakou dobu na něm nemůžete stavět. Informace o případné stavební uzávěře hledejte na internetu, nebo kontaktujte příslušný stavební úřad.

Podmínky stavby: postavíte už jen pasivní či nízkoenergetický dům

Svůj vysněný dům nyní postavíte už pouze v nízkoenergetickém či dokonce pasivním standardu. Od tohoto roku totiž výstavba rodinných domů podléhá novým pravidlům, podle kterých lze stavět už pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Pro stavbu nízkoenergetických či pasivních domů jsou velmi oblíbené vápenopískové cihly SENDWIX, které jsou součástí silně tepelněizolačního funkčního systému, který zvyšuje komfort bydlení a šetří peníze.

Regulační podmínky

Možná budete muset změnit plány i projekt. Například vám stavební úřad omezí výšku stavby, nebo sklon či barvu střechy. Tady je vhodné sáhnout po střešních taškách Beta,  které se vyrábí v sedmi odstínech a třech povrchových úpravách. Ať už však bude mít váš dům střechu jakoukoli, v každém případě doporučujeme kvalitní střešní krytinu, která odolá všem vrtochům počasí po desítky let. Jak se říká, střecha je základ a volbou vhodné odolné krytiny předejdete pozdějším problémům se zatékáním apod.

Stavební firma je váš silný spojenec

Stavební firma zachycená při práci s cihlami Sendwix

Pokud nestavíte svépomocí, ale stavbu za vás realizuje stavební firma, máte obrovskou výhodu, protože stavební firma za vás vyřídí většinu papírování a jednání. Zvláště pokud je to firma s dlouhou tradicí a zkušenými stavbyvedoucími, často má na stavebním úřadě i „své kontakty“ a umí s úředníky komunikovat tak, aby byl případný odpor ze strany úřadu minimální.

 

Místo stavebního povolení často stačí ohlášení stavby

 

Ne vždy je nutné stavební povolení. V řadě případů vám bude stačit ohlášení stavby, které je rychlejší a jednodušší, ale i pro jeho vyřízení budete potřebovat doložit řadu formulářů a dokumentů. V každém případě i v případě ohlášení stavby musíte mít souhlas vlastníků sousedních nemovitostí či pozemků a také se většinou nevyhnete Územnímu souhlasu či Rozhodnutí o umístění stavby, které je potřeba mít vydané již před ohlášením.

Zpravidla si s ohlášením stavby vystačíte v případě domu s maximálně jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a dvěma nadzemními podlažími s podkrovím.

Ať už budete vyřizovat stavební povolení, nebo ohlášení stavby, půjde o dlouhý proces, který může neplánovaně zdržet zahájení samotné stavby už na samém začátku. I proto jistě oceníte výhody cihlových stěn, tedy stěn hrubé stavby jednopatrového domu, které se na stavbě jen osazují a urychlují tak výstavbu. Stavbu ještě nemusíte zazimovat, i když začnou teploty klesat pod bodem mrazu. Díky speciálním přísadám umožňují maltové směsi  použití pod bodem mrazu a nabízejí vám tak rozšíření stavební sezóny o zimní měsíce.

Často se ptáte: 

  • Jak bude vypadat žádost o stavební povolení v roce 2024? 

Stavebník nebude muset kvůli zajištění stavebního povolení chodit na žádný úřad. Všechny podklady získá prostřednictvím Portálu stavebníka, například informace o územním plánu své obce nebo informace o inženýrských sítích. Žádost o stavební povolení nebude představovat žádný ping-pong mezi úřady. 

  • Bude proces stavebního povolení od 1.7. jednodušší? 

Proces schvalování stavebního povolení to urychlí, nicméně oproti předcházejícímu řízení bude platit, že každá stavba rodinného domu bude muset přejít kolaudačním procesem. Bez výnimky. 

  • Je nějaká změna v dokumentech, které je třeba doložit k zahájení stavebního řízení? 

Pro nové stavební povolení platí, že je třeba dokládat ke kolaudaci prováděcí dokumentaci. Tento krok může pro stavebníka znamenat vyšší náklady, na co je třeba se připravit. 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu